باقری‌کنی: تضمینی برای عبور از «خط پایان» مذاکرات اتمی وین وجود ندارد

مقامات ایران تاکید می‌کنند که غرب برای دستیابی به توافق در وین باید تصمیم‌ سیاسی بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین، با اشاره به نزدیکی گفت‌وگوهای هسته‌ای به «خط پایان» ابراز داشت، تضمینی برای عبور از این «خط پایان» وجود ندارد.

باقری‌کنی پنج‌شنبه 24 فوریه در صفحه توییتر خود نوشت: «برای اتمام کار، تصمیم‌های مشخصی وجود دارد که طرف‌های غربی باید بگیرند.»

مقامات ایرانی همواره اعلام کردند، برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای «برجام»، غرب باید درباره «مسائل بسیار مهم باقی‌مانده» تصمیمات سیاسی لازم را بگیرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دستیابی به «توافق خوب» در وین را «امکان‌پذیر» خواند و در توییتر نوشت، «پیشرفت‌های قابل اعتنایی» در این زمینه حاصل شده است.

با این وجود او در ادامه خاطرنشان کرد: «مرحله پایانی مذاکرات وین بدون تصمیم‌گیری سیاسی غرب برای حل مسائل بسیار مهم باقی‌مانده که لازمه متوازن‌سازی توافق است، شکل نخواهد گرفت.»

مسائل بسیار دشوار

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در نشستی مطبوعاتی خبر داد که «پیشرفت‌های چشمگیری» در مذاکرات وین حاصل شده اما او به «شماری از مسائل بسیار دشوار» در این مذاکرات اشاره کرد که هنوز حل نشده است.

پرایس با اشاره به سرعت فزاینده برنامه هسته‌ای ایران گفت، زمان «بسیار کمی برای دستیابی به توافق وجود دارد.»

به گفته او، اگر ایران از خود «جدیت» نشان دهد، می‌توان در ظرف «چند روز» به تفاهمی برای بازگشت احتمالی مشترک به برجام دست یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود، اگر زمان این مذاکرات طولانی نشود، بازگشت احتمالی به برجام در معرض خطری جدی قرار می‌گیرد.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از برخی دیپلمات‌ها خبر داد که اشاره مبهم به «موضوعات دیگر» در پیش‌نویس توافق نهایی، اشاره‌ای به موضوع آزادسازی میلیاردها دلار اموال مسدودشده ایران در بانک‌های کره جنوبی و همچنین آزادی زندانیان غربی در ایران است.

ایران روز چهارشنبه از کشورهای غربی خواست تا در مذاکرات وین «واقع‌بین» باشند.

این کشور همچنین اعلام کرد که باقری‌کنی برای انجام برخی «مشاوره‌ها» به تهران باز خواهد گشت. امری که به گفته رویترز دستیابی به توافق در این مذاکرات را قریب‌الوقوع نشان نمی‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید