رویترز: احتمال تبادل زندانیان پیش از احیای «برجام» وجود دارد

میخائیل اولیانوف: ظاهراً مذاکرات برای احیای برجام در آستانه عبور از خط پایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه از جریان مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» گفته‌اند که انتظار می‌رود پیش از نهایی شدن توافق جدید، میان ایران و آمریکا «تبادل زندانی» صورت بگیرد.

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی و دولت‌های غربی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که به منظور دریافت امتیازهای سیاسی و اقتصادی، به طور پیوسته اتباع خارجی و شهروندان دوملیتی را «گروگان» می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 22 فوریه، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در توییتر خود نوشت: «ظاهراً مذاکرات برای احیای برجام در آستانه عبور از خط پایان است.» حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز روز شنبه گفته بود که جمهوری اسلامی آماده «تبادل فوری» زندانیان با ایالات متحده است.

یک مقام ارشد ایرانی در تهران که نخواست نامش فاش شود در این باره به «رویترز» گفت: «ایران همیشه و بارها آمادگی خود را برای تبادل زندانیان اعلام کرده است. ماه‌ها پیش ما آماده انجام این کار بودیم، اما آمریکایی‌ها توافق را به هم زدند.»

این مقام ایرانی افزود: «اکنون معتقدم که برخی از این افراد آزاد خواهند شد، شاید پنج یا شش نفر. اما این صحبت‌ها درباره زندانیان مستقیما مربوط به توافق هسته‌ای نیست، بلکه در حواشی آن است. این یک اقدام بشردوستانه از سوی ایران است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و رهبر تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در وین، گفته است تا زمانی که تهران چهار شهروند آمریکایی گروگان خود را آزاد نکند، احیای توافق هسته‌ای بعید است.

مالی سه‌شنبه در توییتر خود نوشت: «شش سال پیش دولت ایران باقر نمازی را دستگیر کرد و هنوز هم اجازه خروج او را از کشور نمی‌دهد. دولت ایران می‌تواند و باید نمازی‌ها، عماد شرقی، مراد طاهباز و سایر اتباع آمریکایی و خارجی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.»

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، در تازه‌ترین اظهارنظر درباره مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، در توییتی نوشت که «مسائل کلیدی» باید اصلاح شوند اما پایان مذاکرات نزدیک است.

چند مقام ایرانی که به شرط فاش نشدن نامشان با «رویترز» صحبت کردند، گفتند که برخی از «مسائل فنی جزئی» در وین در حال بررسی است و انتظار می‌رود تا پایان این هفته توافق نهایی شود، اما افزودند «تا وقتی که درباره همه چیز به توافق نرسیم، درباره هیچ چیزی توافق نخواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size