امیرعبداللهیان: در مذاکرات وین موضوعات حساس و مهمی باقی مانده است

وزیر خارجه ایران گفت که از طریق انریکه مورا NonPaperهایی بین نمایندگان ایران و آمریکا تبادل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران‌ درباره مذاکرات جاری اتمی در وین گفت که هنوز موضوعات مهم و حساسی باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، امیرعبداللهیان که چهارشنبه 4 اسفند به همراه همتای عمانی خود در تهران با خبرنگاران سخن می‌گفت، اشاره کرد که «از طریق آقای مورا NonPaperهایی بین نمایندگان ایران و آمریکا تبادل می‌شود.»

او اظهار داشت، به جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا تاکیده کرده که ایران به هیچ وجه از «خطوط قرمز» خود عبور نخواهد کرد.

وزیر خارجه ایران مشخص نکرد که خطوط قرمز ایران کدامند اما به گفته برخی دیپلمات‌های غربی، واشینگتن افزون بر پرونده اتمی خواستار مذاکره درباره «سیاست‌های منطقه‌ای» و «پرونده موشکی» تهران نیز شده است.

امیرعبداللهیان همچنین اشاره کرد، «تاکنون از مقامات آمریکایی درباره ضرورت گفت‌وگوهای مستقیم پیام‌های زیادی دریافت کردیم اما مهم این است که چه نفع و دستاوردی از گفت‌وگوی مستقیم به‌دست می‌آوریم.»

شمشیر داموکلس

از سویی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته در توییتر خود نوشت که به منظور «تضمین واقعی» اجرای تعهدات طرف‌های توافق اتمی، «توانمندی صلح‌آمیز هسته‌ای» ایران باید چون ‌«شمشیر داموکلس» بالای سر «عهدشکنان» باقی بماند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم پیشتر با انتقاد از مذاکرات برجام، مشکلات کنونی را پیامد نادیده‌گرفتن نکاتش دانست و گفت، «بعضی از اینها در نظر گرفته نشد، مورد توجه قرار نگرفت این مشکلات بعدی پیش آمد که خب همه مشاهده می‌کنند.»

ایران هم‌اکنون با نقض تعهدات برجامی خویش، سطح غنی‌سازی اورانیوم را به 60 درصد رسانده که کاربردی صرفا نظامی دارد.

جمهوری اسلامی در مذاکرات جاری وین خواستار لغو یکجا و همه تحریم‌ها علیه ایران و «تضمین» عدم خروج مجدد آمریکا از هر گونه توافق شده‌اند که واشینگتن هر دو خواسته ایران را رد کرده است.

در مقابل ایالات متحده از ایران خواسته به سطح غنی‌سازی توافق شده در برجام بازگردد و همچنین هیچ تضمینی به تهران در رابطه با «عدم خروج» مجدد از توافق نیز نخواهد داد.

غنی‌سازی فقط تا 5 درصد

خبرگزاری «رویترز» هم هفته گذشته با انتشار پیش‌نویس 20 صفحه‌ای توافق احتمالی در مذاکرات اتمی وین نوشت که ایران طبق آن باید سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا 5 درصد کاهش دهد و سانتریفیوژهای پیشرفته خود را جمع‌آوری کند.

در ازای آن آمریکا فقط مجوز آزادسازی 7 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی را صادر خواهد کرد و تنها تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی تهران را آن هم به صورت گام به گام لغو خواهد کرد.

کشورهای غربی پیشتر با هشدار نسبت به زمان اندک باقی‌مانده برای مذاکرات اتمی، خواستار تسریع در امضای توافق جدید با هدف جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران و توقف غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا شدند.

این کشورها روز ششم مارس آینده را آخرین مهلت برای رسیدن به توافق جهت احیای برجام اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید