وال‌‌استریت ژورنال: توافق با ایران می‌تواند ظرف دو روز انجام شود

دیپلمات اروپایی به «العربیه»: توافق پیش‌رو در وین به برنامه موشکی ایران و گروه‌‌های شبه‌نظامی آن در منطقه رسیدگی نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت جورنال» دوشنبه 21 فوریه به نقل از مقامات آمریکایی از نزدیکی دو روزه به احیای برجام خبر داد و در عین حال نوشت که میان مذاکره‌کنندگان بر سر میزان لغو تحریم‌ها هنوز اختلافات اساسی وجود دارد.

به نوشته این روزنامه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا احیای برجام و رسیدن به توافق با ایران را جز اولویت‌های سیاست خارجی خود قرار داد، تا با بازگرداندن ثبات به خاورمیانه، بتواند بر روسیه و چین متمرکز شود.

وال‌استریت ژورنال همچنین نوشت که توافق هسته‌ای گام‌هایی که لازم است آمریکا و ایران برای بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام بردارند را تعیین می‌کند. این گام‌ها محدودیت‌هایی سخت اما موقت بر روند غنی‌سازی اورانیوم در ایران تحمیل می‌کند و در ازای آن تحریم‌های بین‌المللی بر آن کشور برداشته خواهد شد.

مقامات آمریکایی به این روزنامه گفتند که این نسخه از توافق هسته‌ای با ایران تقریبا همسان با توافق برجام در سال 2015 خواهد بود. اما تفاوت عمده میزان قابلیت و سرعت غنی‌سازی کنونی ایران است که به گفته این مقامات می‌تواند عرض شش‌ماه به اندازه‌ای برسد که برای تولید بمب اتمی کافی است.

وال‌استریت ژورنال نسخه جدید توافق هسته‌ای را منوط به امضای رهبران ایران، آمریکا، سه کشور اروپایی، چین و روسیه دانسته و نوشت که یکی از مهمترین اختلافات بر سر لغو موارد تحریمی توسط آمریکا از جمله تحریم علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران است.

همزمان با آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که برای رسیدن به توافق «همه تحریم‌ها باید در چارچوب برجام لغو شود».

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز جمعه ضمن اشاره به این که پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاکرات صورت گرفته، تاکید کرد «هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت مگر این که در همه موارد توافق صورت بگیرد.»

به نوشته وال‌استریت ژورنال قدرت‌های غربی با توجه به میزان غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران، می‌خواهند که مذاکرات تا پایان ماه فوریه به نتیجه برسد. مقامات دولت بایدن ابراز امیدواری کرده‌اند که مذاکرات هسته‌ای بتواند زمینه‌های لازم برای گفت‌وگوهای بعدی در رابطه با برنامه موشکی ایران و شبکه نیروهای شبه‌نظامی آن در خاورمیانه را فراهم آورد.

با این حال مقامات ایران گفته‌اند که به هیچ نوعی از مذاکرات با آمریکا پس از احیای برجام علاقه‌مند نیستند.

در همین راستا یک دیپلمات اروپایی دوشنبه به «العربیه» گفت توافق پیش‌رو در وین به برنامه موشکی ایران و گروه‌‌های شبه‌نظامی آن در منطقه رسیدگی نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم