حسین موسویان مذاکره‌کننده پیشین اتمی ایران به «11 ماه حبس» محکوم شد

موسویان پیش‌تر در سال 1387 به اتهام جاسوسی و اخلال در امنیت ملی نیز به دو سال حبس و پنج سال محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین موسویان، مذاکره‌کننده پیشین تیم هسته‌ای ایران و‌ مشاور اسبق منطقه آزاد کیش به اتهام «تبانی در معاملات دولتی» به «11 ماه زندان» محکوم شد.

ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه ایران دوشنبه 2 اسفند گفت که در سال 1380، حسین موسویان سفیر وقت ایران در آلمان و مشاور وقت منطقه آزاد کیش، شخصی را به نام «خدایار علم‌بیگی» به منطقه آزاد معرفی و اعلام می‌کند که این فرد می‌تواند «2 میلیارد یورو» سرمایه‌گذاری انجام دهد.

خداییان ادامه داد، «در همان زمان 200 هکتار از اراضی کیش با یک ثمن به علم‌بیگی واگذار می‌شود و این فرد نیز به تعهدات خودش عمل نمی‌کند.»

سخنگوی قوه قضائیه ایران افزود که بر خلاف مقررات در سال 1386 یک «الحاقیه» به قرارداد علم‌بیگی اضافه می‌شود و «برخی مواد قرارداد» از بین می‌رود.

خداییان یادآور شد که پس از مدتی این 200 هکتار به شرکت دیگری به نام «شرکت توسعه گل شرق» واگذار شد و «حدود 100 هزار متر مربع از دریا» نیز در اختیار این شرکت قرار گرفت، اما این شرکت هم به «تعهدات» خود عمل نکرد.

به گفته خداییان، افزون بر موسویان، «حسین قاسمی»، مدیرعامل وقت منطقه آزاد کیش، «محمدعلی نجفی»، معاون وقت منطقه آزاد کیش، «جمشید قنبر»، مدیر سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش و «کاظم عامری»، نماینده منطقه آزاد کیش در انعقاد قراردادها، به تحمل حبس محکوم شدند.

موسویان مسئولیت‌های گوناگونی، از جمله معاونت دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت مرکز احیای اندیشه‌های اسلامی، عضویت در تیم مذاکرات اتمی و معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ایران را به‌عهده داشته است.

او پیش‌تر در سال 1387 به اتهام جاسوسی و اخلال در امنیت ملی نیز به دو سال حبس و پنج سال محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده بود.

حادثه ترور صادق شرفکندی و سه معارض ایرانی موسوم به «قضیه میکونوس» در زمان حضور موسویان در سفارت ایران در آلمان رخ داد و نام او نیز در دادگاه این حادثه آورده شد.

در جریان دادگاه میکونوس شخصی به نام «ابوالقاسم مصباحی» معروف به «شاهد C» که از اعضای رده بالای وزارت اطلاعات ایران بود، در دادگاه گفت که موسویان در جریان ترورهایی که به دستور مقامات جمهوری اسلامی در اروپا انجام گرفته، بوده است.

موسویان هم‌اکنون پژوهشگر دانشگاه پرینستون در آمریکا است و در این کشور اقامت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید