«کیهان» خواستار پاسخگویی نهادهای مسئول درباره سفر «خاخام اسرائیلی» به ایران شد

این روزنامه چاپ تهران نوشته که هرتزوگ به همراه همسر و 8 فرزندش در بیت‌المقدس زندگی می‌کند و او با پاسپورت آمریکایی وارد ایران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «کیهان»، چاپ تهران با متهم‌کردن خاخام «ژاکوب یسراییل هرتزوگ» به جاسوسی برای موساد، خواستار پاسخگویی نهادهای مسئول درباره سفر او به ایران شد.

کیهان با ادعای این که این خاخام دارای دو گذرنامه اسرائیلی و آمریکایی است، نوشت که هرتزوگ به همراه همسر و 8 فرزندش در بیت‌المقدس زندگی می‌کند و او با گذرنامه آمریکایی وارد ایران شده است.

به گفته این روزنامه، هرتزوگ در 26 بهمن اولین عکس از حضور خود در ایران در کنیسه‌ یوسف‌آباد را در صفحه توییتر خود منتشر کرده و آخرین تصویری که از حضورش در ایران منتشر شده به 29 بهمن باز می‌گردد.

کیهان ادامه داده، «او (هرتزوگ) در این بازه زمانی تصاویری از حضورش در استر و مردخای همدان، بیمارستان دکتر سپیر در تهران و بازار تهران منتشر کرده است.»

این روزنامه چاپ تهران به نقل از روزنامه «تایمز اسرائیل» گفته که رسانه‌های اسرائیلی درباره هدف سفر این خاخام اظهارات مختلفی منتشر کرده‌اند. برخی گفته‌اند این سفر هدف خاصی را دنبال نمی‌کند و برخی دیگر آن را در راستای مسائل مربوط به جامعه یهودیان ایران دانسته‌اند.

کیهان از وزارت خارجه ایران به عنوان «مرجع صدور روادید» و همچنین از «نهادهای امنیتی» خواسته نسبت به این سفر و موارد مشابه آن «حساس و پاسخگو» باشند.

سکوت مقامات ایرانی درباره سفر شخصیت‌های یهودی ساکن اسرائیل با سیاست‌های اعلامی جمهوری اسلامی در رابطه با ممنوعیت ورود شهروندان این کشور به ایران در تضاد قرار دارد.

چندی پیش هم خاخام «یهودا گرامی»، خاخام اعظم یهودیان ایران نیز گفته بود که او یک دهه پیش در اورشلیم زندگی و تحصیل کرده است.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارنوت» هم در سال 97 در گزارشی نوشت، «برل لازار»، یک مقام عالی مذهبی یهودیان روسیه که روابط بسیار نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارد در قالب سفر یک هیات دومای دولتی این کشور از ایران دیدار کرده است.

بر اساس این گزارش، دولت ایران مخالف حضور این مقام مذهبی یهودی در هیئت دیپلماتیک روسیه و سفر او به ایران بوده اما «تاکید» پوتین بر ضرورت حضور این خاخام سبب شد تا او بتواند در قالب هیئت دیپلماتیک روسی، سفری یک روزه به ایران داشته باشد.

در جریان آن سفر، مقام مذهبی یهودیان روسیه با برخی از رهبران جامعه یهودیان ایران دیدار و از کنیسه مرکزی یهودیان در تهران و نیز یک مدرسه یهودی‌ها در پایتخت ایران، بازدید کرد.

حضور این مقام مذهبی اسرائیلی در حالی است که شعار «مرگ بر اسرائیل» و «محو اسرائیل» همراه از سوی مقامات رسمی جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر و فرماندهان سپاه پاسداران ایران به گوش می‌رسد و رویکرد تهران همیشه نسبت به تل‌آویو رویکردی خصمانه بوده است.

برخی ناظران بر این باورند که شعارهای تند علیه اسرائیل از سوی مسئولان ایرانی بیشتر مصرف داخلی دارد و بر خلاف سیاست‌های رسمی، جمهوری اسلامی همواره کوشیده سطح تنش با اسرائیل را فراتر از درگیری گروه‌های نیابتی با این کشور افزایش ندهد.

این در حالی است که در چند سال اخیر ایران پیوسته اسرائیل را به خرابکاری در تاسیسات اتمی و ترور کارشناسان برنامه هسته‌ای خویش متهم کرده و یوسی کوهن، رئیس پیشین موساد هم از چگونگی سرقت استاد برنامه هسته‌ای ایران از انباری در تورقوزآباد پرده برداشته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید