وزیر خارجه ایران: موضوع «تضمین‌ها» در وین هنوز به سرانجام نرسیده است

امیرعبداللهیان عنوان کرد که موضوعات مربوط به حوزه هسته‌ای و حوزه رفع تحریم‌ها «باید به صورت یک بسته حل و فصل شوند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون «سی‌ان‌ان» عنوان کرد که هیئت مذاکره‌کننده این کشور در وین، هنوز «یک ابتکار عملی و قابل اعتمادی» را در موضوع تضمین‌ها از آمریکا دریافت نکرده است.

امیرعبداللهیان در این مصاحبه که نسخه متنی آن توسط خبرگزاری «ایسنا» منتشر شده است، اذعان می‌کند که هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین، برای رسیدن به توافق نهایی، «انعطاف زیادی نشان داده است.»

وزیر خارجه ایران که پیشتر نیز گفته بود، مذاکره‌کنندگان «تنها چند ساعت» با دستیابی به توافق نهایی فاصله دارند، در این مصاحبه مدعی شد، اگر طرف‌های غربی از خود انعطاف نشان دهند، مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» می‌تواند «در کمتر از چند ساعت یا چند روز» به توافق نهایی برسد.

امیرعبداللهیان در ادامه تأکید کرد که موضوعات باقی‌مانده در وین جزو «خطوط قرمز» ایران هستند.

«خطوط قرمز ایران» کلیدواژه‌ای است که در روزهای گذشته بارها توسط مقامات ایران تکرار شده است.

وزیر خارجه ایران پیشتر در دیدار خود با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «خطوط قرمز» تهران در مذاکرات احیای برجام اشاره کرد و گفت، این خطوط قرمز توسط هیئت مذاکره‌کننده ایران نادیده گرفته نخواهد شد.

250 نماینده مجلس ایران نیز در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، خواستار «حفظ خطوط قرمز‌ نظام‌ در مذاکرات» شده بودند.

حسین امیرعبداللهیان در بخش دیگری از مصاحبه خود، از «شکست احتمالی مذاکرات» گفت و مسئولیت آن را متوجه آمریکا و طرف‌های غربی این گفتگوها دانست.

دیوار بلند بی‌اعتمادی

وزیر خارجه ایران با «حساس» خواندن شرایط فعلی رایزنی‌های وین، تصریح کرد که یک «دیوار بلند بی‌اعتمادی» بین ایران و آمریکا وجود دارد.

او در اظهارات خود مدعی شد که پیش از سفر به آلمان برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ، پیام‌هایی را مبنی بر دیدار با مقامات آمریکایی در حاشیه این کنفرانس دریافت کرده است.

عبداللهیان در ادامه افزود، او این پیشنهادات را رد کرده است.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نیز در توییتی، این گفت‌وگوها را در «لحظه سرنوشت‌سازی» دانست و تصریح کرد: «نتیجه رایزنی‌ها هنوز مشخص نیست.»

انریکه مورا
انریکه مورا

لحظات پایانی؛ موارد محدود

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین در توییتی از پایان قریب‌الوقوع این گفت‌وگوها خبر داد.

او که در این توییت، تصویری از دیدار خود با انریکه مورا منتشر کرده بود، نوشت: «به‌نظر می‌رسد مذاکرات احیای برجام در آستانه عبور از خط پایان است.»

استفانی الکاک، رئیس هیئت مذاکره‌کننده بریتانیا در مذاکرات وین نیز ضمن انتشار توییتی در این زمینه تصریح کرد: «زمان آن است که مذاکرات وین را به پایان برسانیم.»

به گفته لارنس نورمن، خبرنگار «وال‌استریت ژورنال»، توییت الکاک جمله‌ای خبری نیست. بلکه «پیامی برای ایران است.»

از سوی دیگر، خبرگزاری «ایسنا» به نقل از منابع خود خبر داد که موارد اختلافی بین هیئت‌های مذاکره‌کننده کاهش یافته و «به چند مورد محدود شده است.»

به گفته این منابع نزدیک به هیئت ایرانی در وین، موضوعات باقی‌مانده از اهمیت «اساسی» برای ایران برخوردار است و تا زمانی که این موضوعات به سرانجامی نرسد، «نمی‌توان از دستیابی به توافق سخن گفت.»

ایسنا در ادامه خبر داد که توافق احتمالی این مذاکرات، یک توافق جدید نخواهد بود بلکه «مصوبه‌ای» بر توافق سال 2015 خواهد بود.

به گفته ایسنا، توافق جدید به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیاز نخواهد داشت.

مقامات دولت بایدن ابراز امیدواری کرده‌اند که مذاکرات هسته‌ای بتواند زمینه‌های لازم برای گفت‌وگوهای بعدی در رابطه با برنامه موشکی ایران و شبکه نیروهای شبه‌نظامی آن در خاورمیانه را فراهم آورد.

با این حال مقامات ایران گفته‌اند که به هیچ نوعی از مذاکرات با آمریکا پس از احیای برجام علاقه‌مند نیستند.

در همین راستا یک دیپلمات اروپایی دوشنبه به «العربیه» گفت توافق پیش‌رو در وین به برنامه موشکی ایران و گروه‌‌های شبه‌نظامی آن در منطقه رسیدگی نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size