تصویب «طرح صیانت»؛ ترفند جدید نظام برای کنترل اینترنت در ایران

کمیسیون مشترک مجلس ایران کلیات طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» را با 18 رای موافق تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بررسی طرح صیانت پس از آن‌که علی خامنه‌ای، رهبر ایران، فضای مجازی در این کشور را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد، در دستور کار مجلس ایران قرار گرفت.

کمیسیون مشترک در مواردی تشکیل می‌شود که برای بررسی یک طرح فراتر از اختیارات یک کمیسیون باشد. با تصویب طرح صیانت در کمیسیون مشترک، این طرح در صحن علنی بررسی نخواهد شد و می‌تواند مستقیما برای اجرا به دولت ابلاغ شود.

از طرح صیانت چه می‌دانیم؟

طرح صیانت گامی بزرگ در جهت محدود‌سازی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت و تبادل آزاد اطلاعات است. همچنین امکان نظارت و تعرض به حریم خصوصی شهروندان را بیش از پیش در اختیار حکومت می‌گذارد.

در طرح صیانت دروازه‌های ورودی اینترنت به ایران که تاکنون در اختیار «شرکت ارتباطات زیرساخت»، زیرمجموعه وزارت ارتباطات، قرار داشته، در اختیار «کارگروه مدیریت گذرگاه ایمن مرزی» که اعضای آن را نیروهای نظامی و سپاه تشکیل می‌دهند قرار خواهد گرفت.

طبق این طرح، «ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های کاربران ایرانی مطابق مصوبات شورا و ضوابط و مقررات مربوط» به ابزار موثری برای سیاست‌های کنترل، شنود، و سرکوب شهروندان تبدیل می‌شود.

حکومت ایران با اجرای طرح صیانت از شرکت‌های خارجی می‌خواهد که مجوزهای لازم را برای فعالیت در ایران اخذ کرده و خدمات خود را با خواسته‌های حکومت تطبیق بدهند، در غیر این صورت مسدود خواهند شد. در همین حال حمایت از سرویس‌های مشابه و بومی در دستور کار قرار می‌گیرد.

مجلس ایران
مجلس ایران

اعتراضات به طرح صیانت

طرح صیانت از فضای مجازی با مخالفت گسترده شهروندان ایرانی مواجه شده، و در شبکه‌های اجتماعی کارزارهای گوناگونی برای اعتراض به محدودیت و کنترل اینترنت راه‌اندازی شده است. در یکی از این کارزارها، نامه‌ای با بیش از یک میلیون امضا خطاب به رئیس مجلس تهیه شد که در آن شهروندان خواهان لغو این طرح شده‌اند.

بسیاری از کاربران می‌گویند که هم اکنون سرعت اینترنت کاهش یافته، امکان کسب و کار و آموزش مدارس و دانشگاه‌ها دچار مشکل شده، و دسترسی به اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی هر روز سخت‌تر می‌شود.

حکومت ایران چندین سال است که برای محدود‌سازی گردش آزاد اطلاعات، شنود شهروندان، و سرکوب اعتراض‌ها درصدد قطع ارتباط با اینترنت جهانی است. این پروژه قرار است تا پایان سال 1402 نهایی شود.

علت تاخیر در اجرای این پروژه کمبود بودجه دولتی جهت تخصیص به آن بوده است. با این وجود به گفته برخی رسانه‌های حکومتی، ایجاد شبکه ملی اطلاعات در بخشی از قرارداد بیست‌ و پنج ساله ایران با چین قرار گرفته، تا هم از تجربه آن کشور استفاده شود و هم سرمایه‌گذاری برای اجرای آن فراهم گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید