هفتمین تجمع سراسری فرهنگیان ایران در سه ماه گذشته

این تجمع در شهرهایی مانند تهران، شیراز، کرج، یزد و همدان گزارش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معلمان شاغل و فرهنگیان بازنشسته در شهرهای مختلف ایران، برای هفتمین بار طی سه ماه گذشته با هدف همسان‌سازی حقوق همه مشاغل، اجرای تحصیل رایگان و آزادی معلمان زندانی، تجمع اعتراضی در محل کار و مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان پیشتر در بیانیه‌ای از معلمان خواسته بود تا سه‌شنبه 3 اسفند، در اقدامی هماهنگ، در برابر ساختمان آموزش و پرورش شهر خود تجمع اعتراضی برگزار کنند.

این تجمع در شهرهایی مانند تهران، شیراز، کرج، یزد و همدان گزارش شده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، معلمان در این تجمعات شعارهایی از جمله «معلم بپا خیز، برای رفع تبعیض» و « فریاد فریاد از این همه بیداد» سردادند.

مهمترین خواسته معلمان در این تجمعات اعتراضی، اجرا شدن طرح رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، تحصیل رایگان و آزادی معلمان زندانی عنوان شده است.

ششمین دور این اعتراضات، شنبه 30 بهمن به‌دلیل عدم تحقق خواسته‌هایشان و افزایش فشار بر معلمان و فرهنگیان برگزار شده بود.

ویدیوهایی نیز از حمله نیروهای امنیتی در ششمین دور این اعتراضات به معلمان و ضرب و شتم آنها در کرج و برخی شهرهای دیگر منتشر شده بود.

خبرهایی هم از بازداشت برخی فعالان صنفی معلمان از جمله روح‌الله مردانی در شهر دلفان و شبنم بهارفر و آزاده مختاری در استان البرز گزارش شد.

پیش از این مجلس ایران بودجه اختصاص داده شده به لایحه رتبه‌بندی معلمان را به بهانه کاهش بار مالی دولت از 25 هزار میلیارد تومان به 12 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

در این لایحه همچنین کارمندان ادارات آموزش و پرورش از طرح رتبه‌بندی حذف شده و مشمول این لایحه نشده‌اند.

تصویب این لایحه واکنش اعتراض‌آمیز معلمان را برانگیخت و شورای هماهنگی فرهنگیان آن را اقدامی «ناکافی» و «حقه‌آمیز» برای خاموش‌کردن صدا و اعتراض حق‌طلبانه معلمان برشمرد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان وعده داده در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های فرهنگیان، روند تجمعات را در اسفند سال جاری و در سال آینده به شیوه‌های جدی‌تر و گوناگونی ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید