وزارت خارجه ایران: تنها چند ساعت با توافق نهایی در مذاکرات وین فاصله داریم

به گفته وزیر خارجه ایران، هنوز درباره برخی «خطوط قرمز ایران» توافقی حاصل نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی عنوان کرد که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در وین، «کمتر از چند ساعت» با توافق نهایی فاصله دارد.

امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای با «یورونیوز» تصریح کرد، هیئت‌های مذاکره‌کننده در وین به توافق نهایی نزدیک شده‌اند اما هنوز درباره برخی «خطوط قرمز ایران» توافقی حاصل نشده است.

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 21 فوریه در نشستی مطبوعاتی گفت، «راه قابل توجهی» برای دستیابی به نقطه توافق باقی مانده است.

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، مانند گذشته توپ را در زمین غربی‌ها انداخت و مدعی شد که «انعطاف و ابتکار طرف غربی» عامل تعیین‌کننده زمان دقیق دستیابی به توافق نهایی است.

امیرعبداللهیان در این مصاحبه ادعا کرد که طرف‌های غربی در طول این مذاکرات، بارها نسبت به ترک مذاکرات و توقف گفت‌وگوها هشدار داده بودند.

«خطوط قرمز ایران» کلیدواژه‌ای است که در روزهای گذشته بارها توسط مقامات ایران تکرار شده است.

وزیر خارجه ایران پیشتر در دیدار خود با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «خطوط قرمز» تهران در مذاکرات احیای برجام اشاره کرد و گفت، این خطوط قرمز توسط هیئت مذاکره‌کننده ایران نادیده گرفته نخواهد شد.

250 نماینده مجلس ایران نیز در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، خواستار «حفظ خطوط قرمز‌ نظام‌ در مذاکرات» شده بودند.

در حالی که تنها چند روز به پایان مذاکرات وین باقی‌مانده، طرف‌های مذاکره‌کننده غربی و ایران همچنان یکدیگر را به عدم‌جدیت و عدم‌انعطاف‌پذیری متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size