سخنگوی وزارت خارجه ایران: همه تحریم‌ها باید در چارچوب «برجام» لغو شوند

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، «شورای عالی امنیت ملی» این کشور «خطوطی» تعیین کرده که هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین به دنبال پیاده‌سازی و اجرای حداکثری آن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» عنوان کرد، آمریکا باید همه تحریم‌هایی که با تعهدات برجامی طرف غربی و «انتفاع اقتصادی ایران» در تضاد است را لغو کند.

خطیب‌زاده در نشست خبری دوشنبه 21 فوریه افزود، تحریم‌هایی که مانع منافع اقتصادی وعده‌داده شده در «قطعنامه 2231» سازمان ملل و توافق برجام هستند، باید «فارغ از برچسب آن‌ها» لغو شوند.

پیشتر 250 نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور، از دولت وی خواستند تا در مذاکرات وین، نسبت به لغو تمام تحریم‌ها از جمله تحریم‌های تروریسم، موشکی و حقوق بشری اقدام کند.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان کرد، موضوعات باقی‌مانده در وین از سخت‌ترین و کلیدی‌ترین موضوع‌هاست.

او افزود: «اگر در مورد دو سه موضوع باقی‌مانده تعهد طرف مقابل را ببینیم وارد فاز نهایی‌شدن خواهیم شد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به «خطوط قرمز» تهران در مذاکرات وین گفت، «شورای عالی امنیت ملی» این کشور «خطوطی» تعیین کرده که هیئت مذاکره‌کننده ایران به دنبال پیاده‌سازی و اجرای حداکثری آن است.

او در ادامه با اشاره به «تضامین حقوقی، سیاسی و اقتصادی» مطرح شده در این مذاکرات خبر داد که هم‌اکنون گفتگوهای ویژ‌ه‌ای در مورد تضامین اقتصادی در جریان است.

در حالی که تنها چند روز به پایان مذاکرات وین باقی‌مانده، طرف‌های مذاکره‌کننده غربی و ایران همچنان یکدیگر را به عدم‌جدیت و عدم‌انعطاف‌پذیری متهم می‌کنند.

از سویی وبگاه خبری «آکسیوس»، به نقل از نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گزارش داد که هیئت مذاکره‌کننده ایران در اتریش، «حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا» را به عنوان شرط دستیابی به توافق هسته‌ای در وین مطرح کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید