وزارت خارجه ایران لغو بخشی از تحریم‌ها را پیش‌شرط گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا دانست

250 نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایران، خواستار «حفظ خطوط قرمز‌ نظام‌ در مذاکرات» شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی با اشاره به «درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران» گفت، اگر آمریکایی‌ها از خود «حسن‌ نیت» نشان دهند، می‌توان شاهد مذاکره مستقیم تهران و واشینگتن بود.

به گزارش «تسنیم»، امیرعبداللهیان تصریح کرد که اگر آمریکا برخی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کرده و یا مقداری از دارایی‌های مسدود‌شده این کشور را آزاد کند، به «ابتکار عمل» لازم برای برگزاری مذاکرات مستقیم دست پیدا کرده است.

او درباره مذاکره مستقیم با آمریکا در مرحله فعلی نیز مدعی شد که «چشم‌انداز چنین گفتگویی روشن نیست.»

وزیر خارجه ایران پیشتر و در سپتامبر سال گذشته، از آمریکا خواسته بود تا 10 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود‌شده ایران را آزاد کند.

یک مقام آمریکایی به وبگاه «آکسیوس» خبر داده بود که ایالات متحده درخواست تهران برای پرداخت 10 میلیارد دلار اموال بلوکه شده، تحت عنوان «ابراز حسن‌ نیت» را رد کرده است.

حسین امیرعبداللهیان در بخش دیگری از اظهارات خود، با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه برخی مقامات ایران مدعی شد، دولت بایدن «همان مسیر ترامپ را دنبال می‌کند.»

وزیر خارجه ایران که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار داشت، مدعی شد که «اگر ابتکارات ایران نبود»، مذاکره‌کنندگان در وین، «تا این حد» به توافق نزدیک نبوده‌‌اند.

این در حالی است که طرف‌های مذاکره‌کننده غربی و ایران، همچنان در روزهای پایانی مذاکرات وین، یکدیگر را به عدم‌جدیت و عدم‌انعطاف‌پذیری متهم می‌کنند.

امیرعبداللهیان در ادامه دیدار خود با بورل، به «خطوط قرمز» تهران در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اشاره کرد و گفت، این خطوط قرمز توسط هیئت مذاکره‌کننده ایران نادیده گرفته نخواهد شد.

خبرگزاری «ایسنا» نیز شنبه، 20 فوریه خبر داد که 250 نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، خواستار «حفظ خطوط قرمز‌ نظام‌ در مذاکرات» شدند.

نمایندگان مجلس ایران در این نامه با نام‌بردن از تحریم‌های «آیسا، کاتسن و روترن» از دولت ابراهیم رئیسی خواستند تا در مذاکرات وین، نسبت به لغو تمام تحریم‌ها از جمله تحریم‌های تروریسم، موشکی و حقوق بشری اقدام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم