جنجال صالحه رامین؛ دختر مدلینگ معاون وزیر سابق ارشاد ایران

صالحه با نام «صالیا» دختر محمدعلی رامین در اروپا در صنعت مد فعالیت می‌کند شغلی که اساسا در ایران تعریف نشده و سالانه بسیاری از زنان و مردان ایرانی برای فعالیت در آن بازداشت و محکوم می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

انتشار تصاویری از «صالحه رامین»، دختر «محمدعلی رامین»، معاون پیشین مطبوعاتی وزارت ارشاد ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد جنجال بسیاری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

صالحه با نام «صالیا» در اروپا در صنعت مد فعالیت می‌کند. شغلی که اساسا در ایران تعریف نشده و سالانه بسیاری از زنان و مردان ایرانی برای فعالیت در آن بازداشت و محکوم می‌شوند.

همزمان انتشار یک عکس از سوی «مهناز افشار»، بازیگر ایرانی ساکن آلمان با همسرش «یاسین رامین» طی روزهای اخیر نیز بسیار جنجالی شد.

یاسین رامین پیش از این در ایران به دلیل استفاده از رانت اقتصادی و واردات شیر خشک فاسد و تاریخ گذشته به 17 سال زندان محکوم شده بود که به یکباره از سوی دادگاه تبرئه شد.

مهناز افشار که چندسالی می‌شود در آلمان زندگی می‌کند، به مناسبت روز مرد در ایران، تصویری از خود و یاسین منتشر کرد و این روز را به او تبریک گفت. انتشار این تصویر آغازگر موجی از انتقادها و اعتراضات به این بازیگر و خانواده همسرش شد.

برخی افشار را «سلبریتی حکومتی» خواندند و برخی نسبت به سکوت او در خصوص پرونده همسرش واکنش نشان دادند. در این بین انتشار تصاویری از خواهر یاسین رامین و اظهارنظرهای او خانواده رامین را به سرتیتر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران تبدیل کرد.

محمدعلی رامین و پسرش یاسین
محمدعلی رامین و پسرش یاسین

خانواده رامین

یاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین است. در دوران مشاورت مطبوعاتی وزارت ارشاد توسط محمدعلی رامین، چندین روزنامه توقیف و تعدادی از روزنامه‌نگاران نیز بازداشت شدند.

در دوران فعالیت او در وزارت ارشاد، حدود 25 روزنامه به دلایلی از جمله ترویج فرهنگ غربی و مغایرت با شئون اسلامی، توقیف و لغو امتیاز شد.

بخش غالب اعتراضات به خانواده رامین نیز مرتبط به نحوه زندگی متفاوت محمدعلی رامین و فرزندانش در استفاده از رانت حکومتی است.

یاسین رامین در تابستان سال 1395 با شکایت «جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی» بازداشت شد. او متهم شده بود که دو میلیون یورو برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی دریافت کرده اما هیچ کالایی به ازای این پول وارد نکرده است. پرونده او در آن سال واکنش بسیاری به همراه داشت.

او در دادگاه بدوی به 17 سال حبس و رد مال دو میلیون یورویی محکوم شد. اخیرا در آبان 1400، دادگاه تجدیدنظر یاسین رامین را از تمام اتهامات مطروحه تبرئه کرد. او پس از صدور این حکم اعلام کرد که محتوای پرونده‌‌ای که در آن تبرئه شده ارتباطی به شیرخشک فاسد و اختلاس و حتی تخلف مالی ندارد.

مهناز افشار و یاسین رامین در آلمان
مهناز افشار و یاسین رامین در آلمان

صالیا، دختر مدلینگ خانواده رامین

پس از انتشار تصویر زوج رامین-افشار در صفحه اینستاگرام مهناز افشار، بسیاری از کابران و فعالان شناخته‌شده شبکه‌های اجتماعی نسبت به رانت استفاده‌شده از سوی خانواده رامین و مهناز افشار انتقاد کردند.

تصاویر صالیا نیز با توجه به موقعیت سیاسی پدرش و فشارهایی که در دوران مسئولیت بر فعالان حوزه هنر و رسانه وارد کرد، حساسیت و واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

از جمله مهمترین واکنش‌ها به صالحه رامین از سوی «رضا کیانیان»، بازیگر پیشکسوت ایرانی صورت گرفت. کیانیان دختر محمدعلی رامین را در یک پیام اینستاگرامی به «دورویی» متهم کرد.

صالحه رامین نیز در پاسخ به کیانیان نوشت، شغل مستقلی دارد و مثل سایر افراد انتخاب نکرده که در چه خانواده‌ای به دنیا بیایید.

دختر محمد علی رامین همچنین نوشت که سال‌ها با خانواده و محیط اطراف خود جنگیده تا خودش باشد، نه آنچه بر او حکم می‌شود. صالحه در بخشی از متن نیز اشاره داشت که بارها توسط «گشت ارشاد» بازداشت شده است.

صالحه رامین خطاب به رضا کیانیان نوشته بود: «من هم مثل هر آدم دیگری در این جهان، انتخاب نکردم که در چه خانواده‌ای به دنیا بیایم. پدرم چه کسی باشد و ایدئولوژی‌اش چه باشد. ولی راه و رسم زندگی‌ام را از زمانی که دیگر بزرگ شدم و زورم رسید خودم انتخاب کردم و خواهم کرد.»

صالحه، دختر محمدعلی رامین
صالحه، دختر محمدعلی رامین

صالحه تاکید کرد که «مدل» نیست و تنها یک «طراح لباس» است و «دلم می‌خواست لباس‌هایم را تن خودم همه بشناسند.»

رضا کیانیان، بازیگر سینما در ایران نیز طی پیامی که در اینستاگرام خود منتشر کرد، برای صالحه رامین نوشت: «حالا که از خودتان گفتید و سختی‌هایی که از دختر ایشان بودن، کشیدید، با شما همدل شدم. اما نکبتی که در دوره پدر شما و رییس‌شان، بر سرم آوار شد را هرگز فراموش نمی‌کنم.»

اشاره او به محدودیت‌هایی است که محمدعلی رامین در دوران تصدی در وزارت ارشاد بر رسانه‌ها و سینماگران اعمال کرد.

علاوه بر رضا کیانیان برخی از چهره‌های دیگر شبکه‌های اجتماعی مواضع سیاسی پدر این فعال در صنعت مد را بازنشر کردند.

بنا بر گزارش‌ها از جمله اقدامات تند محمدعلی رامین در زمان فعالیت در معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، تلاش برای تغییر لوگوی روزنامه «تهران امروز» بود. رامین معتقد بود لوگوی این روزنامه به نوعی رقص (باله) اشاره داد و «مصداق جنگ نرم» است.

«پدرام ابراهیمی»، نویسنده در خصوص فعالیت‌های محمدعلی رامین در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «پدر ایشون (آقای رامین، پدر شوهر #مهناز_افشار) اومد ساختمان گروه مجلات همشهری و مثل زنجیری‌ها درِ اتاق‌ها رو باز می‌کرد و می‌پرسید: دخترای بی‌حجاب‌تونو کجا قایم کردید؟»

علاوه بر جنجالی که این روزها حول خانواده رامین ایجاد شده، نام «سوسن صفاوردی»، همسر محمدعلی رامین نیز به چشم می‌خورد. سوسن صفارودی نیز با استفاده از رانت شوهرش در سمت‌هایی چون «امور زنان مجمع جهانی اهل بیت» و «شورای مرکزی شبکه سازمان‌های غیر دولتی زنان» فعالیت داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید