امیرعبداللهیان: غرب باید «تصمیمات جدی سیاسی» درباره برجام بگیرد

وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای آلمانی خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به «رسانه‌ای شدن فضای مذاکرات» هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل با «قابل‌توجه» خواندن پیشرفت مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت، طرف‌های غربی در وین باید برای رسیدن به توافق نهایی «تصمیمات جدی سیاسی» اتخاد کنند.

گوترش نیز در این دیدار که شنبه 19 فوریه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد، عنوان کرد: «همه منتظریم که یک توافق مورد قبول همه طرف‌ها حاصل شود.»

امیرعبداللهیان همچنین در دیدار با آنالنا بربوک، همتای آلمانی خود نسبت به «رسانه‌ای شدن فضای مذاکرات» هشدار داد.

او در این زمینه تصریح کرد: «ضروری است در این گام‌های آخر، طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکرده و مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشاند.»

خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه پیش‌نویس توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی را منتشر کرد که بر اساس آن ایران به سطح غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم باز خواهد گشت و در ازای آن آمریکا 7 میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی را آزاد خواهد کرد.

در اقدامی هماهنگ مقامات دیپلماتیک ایران و میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین گزارش رویترز را تکذیب کرده و آن را خبرسازی خواندند.

وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای آلمانی خود با اشاره به «خطوط قرمز» ایران در مذاکرات برجامی، کشورهای اروپایی را به «سال‌ها بی‌عملی» متهم کرد و خواستار «نقش موثر» آن‌ها در ادامه این گفتگوها شد.

امیرعبداللهیان در ادامه وجود هر گونه «ضرب‌الأجل» برای مذاکرات وین را رد کرد.

وزیر خارجه آلمان نیز در این دیدار عنوان کرد، مذاکرات وین در «نطقه حساسی» قرار داشته و خواستار «تشدید فعالیت‌ها» برای دستیابی به توافق شد.

در حالی که تنها چند روز به پایان مذاکرات هسته‌ای وین باقی‌مانده است طرف‌های مذاکره‌کننده به‌رغم تاکید بر احتمال دست‌یابی به توافق در روزهای آینده همچنان یکدیگر را به عدم جدیت، عدم انعطاف‌پذیری و نداشتن اراده سیاسی لازم برای تصمیم‌گیری متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید