ایران از بستر فقر در سوریه نیروی شبه‌نظامی نیابتی جذب می‌کند

در بستر فقر و وخامت اوضاع معیشتی در سوریه افراد با تطمیع مالی و دادن وعده دریافت امتیازات به عضویت گروه‌های نیابتی ایران درمی‌آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید بحران معیشتی در مناطق مختلف سوریه که تاثیری منفی بر جنبه‌های اساسی زندگی شهروندان گذاشته است، شبه‌نظامیان نیابتی ایران همچنان در کار سوء‌استفاده از شرایط ناگوار اقتصادی برای جذب و عضوگیری شمار بیشتری از جوانان هستند.

در این راستا، گزارش‌های میدانی دیدبان حقوق بشر سوریه، حاکی از آن است که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در حومه شرقی حلب با سوءاستفاده از شرایط معیشتی فاجعه‌بار مردم و ساکنان این منطقه، به عضوگیری برای «تیپ فاطمیون» متشکل از افغان‌های شیعه مورد حمایت ایران است، ادامه می‌دهند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، برنامه این شبه‌نظامیان بر اساس تطمیع مالی و اعطاء دیگر مزایا در ازای قبول عضویت در این گرو‌ه‌های نیابتی ایران است.

رقابت با حضور نظامی روسیه

بر اساس این اطلاعات، شمار نیروهای عضوگیری شده برای این گروه شبه‌نظامی از زمان تشدید عملیات سربازگیری در فوریه 2021 تا امروز به بیش از 2605 نفر افزایش یافته است.

عملیات جذب نیرو در مناطق مسکنه، السفیره، دیر حافر و دیگر شهرک‌ها و روستاهای شرق حلب متمرکز است که از طریق محافل ذی‌نفوذ و دفاتر ارائه دهنده خدمات مالی غیرانتفاعی انجام می‌شود.

از سوی دیگر، طرف روسی اخیرا به موازات ادامه حضور ایران در حومه شرقی حلب، حضور خود را در این منطقه افزایش داده که در‌ چارچوب رقابت و جنگ سرد میان طرفین بر سر گسترش نفوذ در سوریه قرار دارد.

تلاش شبه‌نظامیان برای گسترش نفوذ

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان نیابتی ایران، ماه‌هاست که به تحرکات متمرکز خود در مناطق مختلف زیر نفوذ آنها در خاک سوریه ادامه می‌دهند. در این راستا محموله جدیدی از استحکامات نظامی که دومین مورد از نوامبر گذشته است به پایگاه نظامی شبه‌نظامیان نیابتی ایران در روستای حبوبه در حدفاصل دو منطقه الخفسه و مسکنه در شرق حلب، رسیده است.

روستای حبوبه به تازگی احداث شده و در مقابل مناطق نفوذ نیروهای سوریه دموکراتیک در دیگر کرانه رود فرات قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید