اولیانوف: مذاکرات اتمی وین در آستانه پایان موفقیت‌آمیز قرار دارد

سخنگوی کاخ سفید گفته اگر ایران جدیت نشان دهد، رسیدن به توافق در چند روز آینده امکان‌پذیر خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین اعلام کرد که جهان درباره نتایج مذاکرات احیای برجام به‌زودی خبر مسرت‌بخشی خواهد شنید.

اولیانوف شنبه 19 فوریه در صفحه «توییتر» خود نوشت، روسای هیئت‌های مذاکره‌کننده سه کشور اروپایی برای چند روزی وین را ترک کردند اما دیگر اعضای تیم‌های مذاکره‌کننده برای ادامه گفت‌وگوها در پایتخت اتریش باقی ماندند.

توییت میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین
توییت میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین

او‌ افزود: «این خبر خوبی است! ما در آستانه پایان موفقیت‌آمیز مذاکرات احیای برجام قرار داریم.»

پیشرفت قابل توجه

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم شامگاه جمعه گفت که در جریان مذاکرات غیر مستقیم احیای برجام با ایران در هفته گذشته «پیشرفت‌های مهمی» حاصل شده و این پیشرفت‌ها کماکان ادامه دارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

او تاکید کرد، اگر ایران جدیت نشان دهد، رسیدن به توافق در چند روز آینده امکان‌پذیر خواهد بود.

یک مقام عالی اروپایی نیز جمعه تصریح کرد که به توافق احیای برجام میان ایران و آمریکا بسیار نزدیک شده‌ایم اما موفقیت به اراده سیاسی طرف‌ها بستگی دارد.

او‌ پیش‌بینی کرد طی یک یا دو هفته آینده توافقی حاصل خواهد شد و افزود، متنی که هم اکنون بر روی میز داریم بسیار به توافق نهایی نزدیک است.

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران
علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران

پیش‌نویس توافق

خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه پیش‌نویس توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی را منتشر کرد که بر اساس آن ایران به سطح غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم باز خواهد گشت و در ازای آن آمریکا 7 میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی را آزاد خواهد کرد.

رویترز یادآور شده که در مرحله نخست، تحریم‌های نفتی ایران برداشته نخواهند شد و پس از آن به تدریج به این موضوع پرداخته خواهد شد.

متن پیش‌نویس همچنین شامل آزادی زندانیان غربی در ایران است.

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که قدرت‌های غربی نسبت به زمان کوتاه باقی‌مانده برای احیای برجام ابراز نگرانی کرده‌اند و هنوز در مورد برخی مسائل مهم و حساس اختلاف‌نظر وجود دارد.

با این حال به گفته‌ هیئت‌های مذاکره‌کننده غربی بخش زیادی از مراحل احیای برجام که در پیش‌نویس آمده با دیدگاه‌های طرف‌های مذاکره‌کننده تطابق دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size