اعتصاب سراسری معلمان ایران برای ششمین بار طی سه ماه اخیر

ویدیوهایی از حمله نیروهای امنیتی به معلمان و ضرب و شتم آنها در کرج و برخی شهرهای دیگر منتشر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معلمان ایران شنبه 30 بهمن برای ششمین بار طی سه ماه اخیر به‌دلیل عدم تحقق خواسته‌هایشان و افزایش فشار بر همکاران خود اعتصاب سراسری برگزار کردند.

در این اعتصاب که پیشتر از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برنامه‌ریزی شده بود مهمترین خواسته معلمان اجرا شدن طرح رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، تحصیل رایگان و آزادی معلمان زندانی عنوان شده است.

معلمان در تهران مقابل مجلس ایران و در دیگر شهرها برابر ادارات آموزش و پرورش تجمع کردند و شعارهایی چون «با اهل قلم هر که در افتاد ور افتاد»، «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «سفره ما خالیه، پز رئیسی عالیه» سر دادند.

طبق ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معلمان در شهرهای مشهد، سنندج، یاسوج، اصفهان، کرج، دلفان، یزد، همدان، خرم‌آباد، کرمان و ده‌ها شهر دیگر دست از کار کشیده و در این اعتصاب سراسری شرکت کردند.

ویدیوهایی نیز از حمله نیروهای امنیتی به معلمان و ضرب و شتم آنها در کرج و برخی شهرهای دیگر منتشر شده است.

خبرهایی هم از بازداشت برخی فعالان صنفی معلمان از جمله روح‌الله مردانی در شهر دلفان و شبنم بهارفر و آزاده مختاری در استان البرز گزارش شده است.

فرهنگیان ایران در حالی به تجمعات اعتراضی و اعتصاب‌های سراسری خود ادامه می‌دهند که پیشتر و پس از پنجمین دور از اعتراضات آنها، ادارات آموزش و پرورش سراسر کشور در بخش نامه‌هایی از مدیران مدارس خواسته بودند هر گونه اقدام به اعتراض از سوی معلمان را به ادارات حراست گزارش کنند.

دور پنجم اعتصاب معلمان طی سه روز از نهم تا یازدهم بهمن در سراسر ایران برگزار شد که طی آن تعدادی از معلمان و فعالان صنفی فرهنگی از جمله شعبان محمدی و جبار دوستی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان در مریوان بازداشت شدند.

پیش از این مجلس ایران بودجه اختصاص داده شده به لایحه رتبه‌بندی معلمان را به بهانه کاهش بار مالی دولت از 25 هزار میلیارد تومان به 12 هزار میلیارد تومان کاهش داد.

در این لایحه همچنین کارمندان ادارات آموزش و پرورش از طرح رتبه‌بندی حذف شده و مشمول این لایحه نشده‌اند.

تصویب این لایحه واکنش اعتراض‌آمیز معلمان را برانگیخت و شورای هماهنگی فرهنگیان آن را اقدامی ناکافی و حقه‌آمیز برای خاموش‌کردن صدا و اعتراض حق‌طلبانه معلمان برشمرد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان وعده داده در صورت بی‌توجهی به خواسته‌های فرهنگیان روند تجمعات را در اسفند سال جاری و در سال آینده به شیوه‌های جدی‌تر و گوناگونی ادامه خواهد داد. این تشکل اعلام کرد که سه‌شنبه 3 اسفند نیز تجمعات اعتراضی برگزار خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size