گزارشگران بدون مرز: شرایط نگهداری زنان زندانی در زندان قرچک غیرانسانی و ناگوار است

رضا معینی، مسئول دفتر افغانستان و ایران سازمان گزارشگران بدون مرز در خصوص وضعیت شماری از زندانیان از جمله روزنامه‌نگاران زندانی در ایران که در خطر مرگ قرار دارند، هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «گزارشگران بدون مرز»، در بیانیه‌ای، شرایط نگهداری زنان زندانی در زندان قرچک، از جمله وضعیت عالیه مطلب‌زاده، روزنامه نگار و نرگس محمدی، فعال حقوق بشر را «غیرانسانی و ناگوار» توصیف کرد.

این نهاد از میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خواست برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران واکنشی «درخور و فوری» نشان دهند.

«گزارشگران بدون مرز» در این بیانیه خواستار رسیدگی و اقدام فوری در خصوص زندان قرچک شد که از نظر «بهداشتی» و «تسهیل ارتباط زندانیان با خانواده‌هایشان» در وضعیتی «فاجعه‌بار» قرار دارد و از مقامات ایران خواست در این رابطه «بدون قید و شرط» با سازمان ملل همکاری کند.

رضا معینی، مسئول دفتر افغانستان و ایران سازمان گزارشگران بدون مرز، «سکوت و بی‌کنشی» این دو مقام حقوق بشری چهل روز پس از مرگ بکتاش آبتین نویسنده و فیلمساز به علت عدم درمان موثر را «پرسش‌برانگیز» و «نگران‌کننده» خواند و در خصوص وضعیت شماری از زندانیان از جمله روزنامه‌نگاران زندانی در ایران که در خطر مرگ قرار دارند، هشدار داد.

پیشتر روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی زندانی درباره وضعیت نامناسب زندان قرچک و عدم دسترسی زندانیان به امکانات اولیه در این زندان هشدار داده‌ بودند.

ندامتگاه شهر ری مشهور به زندان قرچک، ویژه زنان و دارای 12 بند است و زندانیان سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرایم به منظور فشار بیشتر به این زندان منتقل می‌شوند.

کیفیت بسیار بد غذای زندان، نبود امکانات اولیه رفاهی، مشکل سیستم فاضلاب زندان، آب شور و قطعی مداوم آب شیرین، کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی به‌ویژه پس از شیوع ویروس کرونا، عدم اعزام‌های پزشکی و تراکم بالای زندانیان از مهم‌ترین مشکلات زنان محبوس در این زندان است.

نرگس محمدی، یکی از کسانی است که اخیرا از زندان اوین به قرچک منتقل شد. تقی رحمانی همسر این زندانی سیاسی، پنج‌شنبه 17 فوریه اعلام کرد که همسرش به علت «مشکل تنفسی» به بیمارستان منتقل شده است. رحمانی در توئیتی نوشت که از وضعیت او «اطلاع دقیقی نداریم» اما «مسئولان از وضع جسمی نرگس اطلاع دقیق دارند».

عالیه مطلب‌زاده نیز ماه گذشته به زندان قرچک منتقل شد و به گفته همسرش، صدرا عبداللهی این کار «با خشونت» انجام شده است.

چندی پیش، نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر محبوس در زندان قرچک در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان زندان‌های کشور، خواستار تعطیلی این زندان به‌دلیل شرایط غیراستاندارد و غیرانسانی آن شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید