واکنش وزارت خارجه ایران به گزارش‌ «رویترز» درباره پیش‌نویس توافق هسته‌ای

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین هم گفت که انتشار این گونه گزارش‌ها با هدف تخریب و تاثیرگذاری بر مراحل حساس و پایانی مذاکرات انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران انتشار «اطلاعات گمراه‌کننده» درباره توافق احتمالی در مذاکرات وین پیرامون برنامه اتمی ایران را محکوم کرد.

خطیب‌زاده، شامگاه پنج‌شنبه 28 بهمن، در صفحه توییتر خود نوشت: «اطلاعات گمراه‌کننده و نادرست در پوشش گزارش‌های رسانه‌ای خطرناک است.»

توییت سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران
توییت سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنان خطیب‌زاده در واکنش به انتشار گزارشی از سوی خبرگزاری «رویترز» زده شده که طی آن برخی دیپلمات‌های غربی از توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی سخن گفتند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود، «توافق نهایی برای صدور مجوز بازگشت آمریکا به برجام با گزارش بی‌منبعی که شایعه‌سازی کرده است، بسیار متفاوت خواهد بود.»

او همچنین درباره انتشار «تحریف‌های بیشتر» با نزدیک شدن به «روزهای پایانی» مذاکرات اتمی وین هشدار داد.

نگرانی اولیانوف

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین هم گفت که انتشار این گونه گزارش‌ها با هدف تخریب و تاثیرگذاری بر مراحل حساس و پایانی مذاکرات انجام می‌شود.

او در «توییتر» نوشت: «با نزدیک‌شدن مذاکره‌کنندگان به توافق پیرامون احیای برجام، مخالفان این توافق در فضای عمومی با هدف ایجاد جوی مسموم در مراحل پایانی مذاکرات فعال شده‌اند.»

این موضع‌گیری‌ها پس از انتشار پیش‌نویس 20 صفحه‌ای توافق احتمالی در مذاکرات اتمی وین است که طبق آن ایران باید سطح غنی‌سازی را تا 5 درصد کاهش دهد.

در ازای آن آمریکا مجوز آزادسازی 7 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی را صادر خواهد کرد.

متن پیش‌نویس همچنین شامل آزادی زندانیان غربی در ایران است که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران پیش از این گفته بود آن را در توافق خواهد گنجاند.

با این حال برخی دیپلمات‌های آگاه همچنان از وجود اختلافات عمده میان طرف‌های حاضر در مذاکرات وین خبر دادند.

کشورهای غربی پیشتر با هشدار نسبت به زمان اندک باقی‌مانده برای مذاکرات اتمی، خواستار تسریع در امضای توافق جدید با هدف جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران و توقف غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا شدند.

این کشورها روز ششم مارس آینده را آخرین مهلت برای رسیدن به توافق جهت احیای برجام اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size