خامنه‌ای: دنبال بمب هسته‌ای نیستیم

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش در پی افشای فایل صوتی فساد در سپاه، «دشمن» را عامل «لجن‌پراکنی علیه ارکان انقلاب» معرفی کرد و از سپاه دفاع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی یک سخنرانی مجازی، اظهارات مقامات غربی در خصوص نزدیک شدن ایران به بمب اتم را «مهمل» خواند و گفت «آنها خودشان می‌دانند ما دنبال بمب نیستیم.»

خامنه‌ای، پنج‌شنبه 28 بهمن، با بیان اینکه کشورش «دیر یا زود» به انرژی هسته‌ای «نیاز مبرم» پیدا می‌کند، گفت: «اگر امروز انرژی هسته‌ای را دنبال نکنیم فردا دیر خواهد بود.»

مقامات غربی بارها هشدار داده‌اند اگر به سرعت، توافقی درباره برنامه اتمی ایران حاصل نشود، جهان با «بحران شدید» گسترش هسته‌ای مواجه خواهد شد.

رهبر ایران در ادامه ضمن انتقاد از روند مذاکرات برجام، مشکلات کنونی را نتیجه نادیده گرفتن نکاتش دانست و گفت: «بعضی از اینها در نظر گرفته نشد، مورد توجه قرار نگرفت این مشکلات بعدی پیش آمد که خب همه مشاهده می‌کنند.»

ایران که ادعا می‌کند برنامه اتمی‌اش مسالمت‌آمیز است از اواسط سال 2019 به کاهش تعهدات برجامی از جمله افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد و افزایش میزان مواد غنی‌شده اقدام کرده است.

تهران همچنین نسل جدیدی از سانتریفیوژ تولید و راه‌اندازی کرد که بسیار پیشرفته‌تر از نسل اول سانتریفیوژهای ذکر شده در توافق هسته‌ای بوده است.

آمریکا در سال 2018 در دوره حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید به‌دلیل آن چه «توافق ناقص و بد» عنوان شد از «برجام» خارج شد و تحریم‌های سختی تحت عنوان «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران به اجرا گذاشت.

با ورود جو بایدن به کاخ سفید مذاکراتی برای احیای مجدد برجام میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیرمستقیم آمریکا در وین آغاز شد که تاکنون 8 دور از این مذاکرات انجام گرفته است.

ایران خواستار «توافقی دائم» و «لغو یکجا و همزمان» همه تحریم‌ها شده و بر عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر توافق احتمالی در آینده اصرار دارد.

در مقابل واشینگتن خواستار اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر برنامه اتمی ایران شده و گفته که «برخی» تحریم‌ها را برداشته و هیچ تضمینی هم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق جدید نخواهد داد.

در تازه‌ترین تحولات حدود 200 نماینده جمهوری‌خواه در نامه‌ای به بایدن، هشدار دادند که هر گونه توافق اتمی جدید با ایران بدون تایید نمایندگان کنگره به سرنوشت توافق هسته‌ای پیشین موسوم به «برجام» دچار خواهد شد.

این اقدام نمایندگان کنگره یک روز پس از اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران صورت گرفت که گفته بود، سخنان جو بایدن، به‌عنوان تضمین کافی نیست و کنگره آمریکا باید پایبندی به «برجام» را به شکل «بیانیه سیاسی» اعلام کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که کشورش به مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای «برجام» رسیده است.

او تاکید کرد: «به مرحله‌ای تعیین‌کننده‌ رسیده‌ایم که معلوم خواهد کرد آیا ایران حاضر می‌شود به پای‌بندی به مفاد برجام بازگردد یا خیر.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید