وزیر خارجه ایران: کنگره آمریکا درباره پایبندی به برجام «بیانیه سیاسی» بدهد

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به این که برجام به پوسته خالی تبدیل شده، گفت که با آمریکا «مذاکرات فرابرجامی» صورت نخواند گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه سخنان جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به‌عنوان تضمین کافی نیست، گفت کنگره آمریکا، پایبندی به «برجام» را به شکل «بیانیه سیاسی» اعلام کند.

امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای که چهارشنبه، 16 فوریه، در «فایننشال تایمز» منتشر شد، گفت: «اصولا افکار عمومی در ایران نمی‌تواند سخنان رئیس یک دولت را به‌عنوان تضمین بپذیرد، چه رسد که آن کشور آمریکا باشد».

بر اساس قوانین ایالات متحده عملا غیرممکن است که دولت بایدن تضمین‌های قانونی مورد نیاز تهران را ارائه دهد. اما وزیر خارجه ایران گفته است از مذاکره‌کنندگان ایرانی خواسته به طرف‌های غربی پیشنهاد بدهند که «دست‌کم پارلمان‌های آنها یا روسای پارلمان‌های آنها، از جمله کنگره آمریکا» پایبندی خود به توافق هسته‌ای را در شکل «بیانیه سیاسی» اعلام کنند.

پاسخ واشینگتن تا کنون به درخواست تهران این بوده که هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا از لحاظ قانونی نمی‌تواند رئیس‌جمهوری بعدی را متعهد به این توافق‌نامه کند. مگر این‌که موفق شود با کسب رای «دو سوم» اعضای سنا، قانونی در این زمینه تصویب کند که این امر امکان‌پذیر نیست.

مذاکرات فرابرجامی نداریم

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در صفحه توییتر خود نوشت که با آمریکا «هیچ گونه مذاکره فرابرجامی صورت نخواهد گرفت.»

او افزود که «برجام» برای ایران در حوزه اقتصادی و رفع تحریم‌ها به «پوسته‌ای خالی» تبدیل شده است.

اشاره شمخانی به مذاکرات فرابرجامی به سیاست‌های منطقه‌ای، برنامه موشکی و بحث حقوق بشر در ایران مرتبط است که واشینگتن پیوسته و در جریان مذاکرات کنونی وین خواستار گفت‌وگو درباره آنها با تهران شده است.

از سویی، احیای برجام و بازگشت ایالات متحده به آن در شکل سابق با انتقاد و مخالفت شماری از مقامات آمریکایی به‌ویژه در کنگره این کشور مواجه شده است. تا جایی‌که سناتورهای جمهوری‌خواه بارها هشدار داده‌اند، در صورت بازگشت به برجام، این توافق را به‌رسمیت نخواهند شناخت.

امیرعبداللهیان در ادامه مصاحبه با فایننشال تایمز با ابراز ناامیدی از موضع آمریکا در مذاکرات وین گفت: «طرف مقابل فاقد ابتکار عمل جدی است.»

لغو تحریم‌ها

امیرعبداللهیان درباره تحریم‌ها نیز گفت دولت آمریکا فقط قصد لغو تحریم‌های وضع‌شده در دوران دونالد ترامپ را دارد اما «این چیزی نیست که ما به دنبالش هستیم».

او همچنین دلایل ترامپ برای تحریم‌های وضع‌شده علیه کشورش را «ناعادلانه» خواند و تحریم‌هایی که به گفته او «ذیل برخی ادعاها مانند برنامه موشکی، موضوعات منطقه‌ای یا حقوق بشری ایران» وضع شده‌اند را «غیرقابل قبول» دانست.

حسین امیرعبداللهیان، دوشنبه 14 فوریه، در گفت‌وگوی تلفنی با لیز تراس، همتای بریتانیایی خود خواستار «جدیت» در مذاکرات شده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم عصر دوشنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به پیچیدگی مذاکرات در مرحله کنونی گفت، «درباره پیشرفت احتمالی مذاکرات وین کمی محتاط‌تر خواهیم بود.» او گفت، مذاکرات این دوره تعیین خواهد کرد که آیا بازگشت متقابل جهت پایبندی به برجام امکان‌پذیر است یا خیر.

دور هشتم و آخر مذاکرات وین برای احیای برجام که از 27 دسامبر سال گذشته میلادی شروع شد و تنها دو هفته تا پایان آن باقی‌مانده است، بنا به اعلام طرف‌های مذاکره‌کننده وارد مرحله دشوار و حساسی شده و تاکنون به‌نتایج ملموسی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید