همزمان با مذاکرات وین؛ گفت‌وگوی تهران و سئول درباره دارایی‌های بلوکه‌شده ایران

کره‌جنوبی بدهی 18 میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را از محل اموال مسدودشده این کشور در دو بانک کره‌ای پرداخت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام، بانکداران و مسئولانی از وزارت نفت ایران برای دیدار با مقام‌های دولت کره‌جنوبی پیرامون دارایی‌های بلوکه‌شده به سئول سفر کردند.

خبرگزاری «یونهاپ» کره‌جنوبی شامگاه سه‌شنبه، 15 فوریه، گزارش داد، در جریان سفر دو روزه مقام‌های ایرانی به سئول، دو طرف درباره گزینه‌‌های پرداخت پول‌های مسدودشده و امکان از سرگیری تجارت نفت پس از کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بحث کردند.

به گفته مسئولان ایرانی، کره‌جنوبی حدود هفت میلیارد دلار بابت خرید میعانات گازی به ایران بدهی دارد که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه این کشور، نتوانسته از سال 2018 بدهی‌های خود را بپردازد.

رسانه‌های کره‌جنوبی اواخر دسامبر گذشته خبر دادند مقامات دو کشور در حال بررسی برگزاری یک نشست در فوریه 2022 برای حل‌وفصل مسائل مربوط به دارایی‌های مسدودشده ایران در بانک‌های کره‌جنوبی هستند.

متعاقب آن جونگ کون چوی، معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی و علی باقری‌کنی، همتای ایرانی او در حاشیه مذاکرات وین اوایل ژانویه سال جاری میلادی دیدار کرده و بر ضرورت آزادسازی منابع مالی ایران در کره‌جنوبی و پرداخت بدهی‌های سئول به تهران تاکید کردند.

پرداخت غرامت به گروه دیانی

وزارت خارجه کره‌جنوبی هم 13 ژانویه اعلام کرد که دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی موسوم به «اوفک» وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا به دولت سئول «مجوزی خاص» داده تا بتواند غرامت 63 میلیون دلاری خود را به «گروه دیانی» پرداخت کند.

دیانی که بزرگترین سهام‌دار گروه صنعتی «انتخاب» تولید‌کننده لوازم الکترونیکی است، در سال 2010 به‌دنبال تصاحب شرکت کره‌ای «دوو الکترونیکس» بود اما این خرید‌وفروش به شکست منتهی شد.

پرداخت بدهی به سازمان ملل

وزارت اقتصاد و دارایی کره‌جنوبی نیز 23 ژانویه اعلام کرد که بدهی 18 میلیون دلاری ایران به سازمان ملل را از محل اموال مسدودشده این کشور در دو بانک کره‌ای پرداخت کرده است.

ایران در ماه ژوئن 2021 توانسته بود حق رای خود را کسب کند اما این کشور در ماه ژانویه 2022اعلام کرد، به‌دلیل تحریم‌های آمریکا و عدم توانایی در انتقال این مبلغ به سازمان ملل، حق رای خود را دوباره از دست داده است.

تحریم کالاهای کره‌ای

روابط کره و ایران در رابطه با موضوع بلوکه‌شدن پول‌های تهران در سئول تنش‌های زیادی را شاهد بوده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به عدم آزادسازی دارایی‌های ایران، در اواخر سپتامبر سال گذشته واردات لوازم خانگی به‌ویژه از کره‌جنوبی را ممنوع اعلام کرد.

سپاه پاسداران ایران در ژانویه سال گذشته نیز یک نفتکش کره‌جنوبی را توقیف کرد و اختلافات میان دو کشور را به اوج رساند. با این حال پس از توقیف دو نفتکش ایرانی از سوی اندونزی، ایران با گذشت چندین ماه، نفتکش توقیف‌شده کره‌ای را آزاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید