وزیر خارجه ایران: برای رسیدن به یک توافق اتمی خوب عجله داریم

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم صبح امروز گفته‌ است گفت‌وگو درباره موضوعات کلیدی در وین باقیمانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در خصوص مذاکرات احیای «برجام» گفته است که اگر امروز در وین توافق حاصل شود برای کشورش بهتر از فردا خواهد بود.

امیرعبداللهیان، دوشنبه 25 بهمن، در نشست خبری مشترک با سایمون کاوونی، همتای ایرلندی خود گفت: «برای رسیدن به یک توافق خوب عجله داریم ولی در چارچوب مذاکراتی منطقی و دستیابی به حقوق و منافع ملت‌مان.»

Advertisement

تاکنون هشت دور از مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام از فرودین سال جاری شمسی میان ایران ‌‌و قدرت‌های جهانی پیگیری شده است. طرف‌های غربی مکررا ایران را به وقت‌کشی در این گفت‌و‌گوها و توسعه برنامه اتمی خود همزمان با انجام مذاکرات متهم کرده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اخیرا با اشاره به فرصت «چند هفته»ای برای احیای توافق هسته‌ای گفته است که گفت‌وگوهای طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران به «مرحله‌ای فوریتی» رسیده است.

پیشتر یک مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به از سرگیری مذاکرات احیای برجام گفته بود: «تنها چند هفته فرصت باقی مانده است.»

وزیر خارجه ایران در ادامه نشست رسانه‌ای خود گفت: «تهدید و هشدار طرف‌های مقابل تعیین‌کننده نقطه پایان مذاکرات نیست بلکه واقعیت میز مذاکرات و اهتمام آن‌ها برای بازگشت به تعهداتشان تعیین‌کننده زمان پایان مذاکره و رسیدن به توافق است.»

مقامات ایران بارها هدف دور جدید مذاکرات احیای «برجام» را لغو کامل تحریم‌های آمریکا علیه این کشور عنوان کرده‌‌اند. در روزهای اخیر دو سناتور ارشد ایالات متحده طرحی به سنای این کشور ارائه داده‌اند که لغو تحریم‌های «اصلی» آمریکا علیه جمهوری اسلامی را منوط به توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران می‌کند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران هم صبح امروز در نشست خبری این وزارتخانه گفته‌ است، «گفت‌وگو درباره موضوعات کلیدی در وین باقیمانده است.»

مذاکرات هسته‌ای وین به نقطه حساسی رسیده است. به گفته مقامات آمریکایی ایران باید اکنون «تصمیم‌های دشوار» بگیرد، در غیر این صورت با یک «بحران فزاینده» مواجه خواهد شد. منابع آگاه می‌گویند، دولت بایدن پایان ماه فوریه را به عنوان ضرب‌الاجل برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین تعیین کرده است.

در خصوص روند مذاکرات اخبار ضد و نقیضی منتشر می‌شود و در حالی که میخائیل اولیانوف، نماینده ارشد روسیه در مذاکرات وین با انتشار توییتی در روز گذشته وضعیت کنونی گفت‌و‌گوهای وین را «مثبت» ارزیابی کرد و از «پیشرفت قابل توجه» در گفت‌و‌گوهای احیای برجام خبر داد، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پیامی جدید گفت که کار نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات برای پیشبرد مواضع تهران «لحظه به لحظه» دشوارتر می‌شود.

مذاکرات اتمی در وین هفته گذشته پس از وقفه 10 روزه و مشورت هیئت‌ها با پایتخت‌هایشان از سر گرفته شد.

پیشتر، مقامات غربی گفته بودند، اگر هیئت‌های مذاکره‌کننده ظرف «چند هفته آینده» به توافق نرسند، احیای برجام امری «غیرممکن» خواهد بود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید