تجمع سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی ایران در اعتراض به شرایط سخت معیشتی

کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست از کار کشیده و مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران یک‌شنبه 24 بهمن در اعتراض به مستمری پایین و شرایط نامساعد معیشتی تجمعات گسترده اعتراضی برگزار کردند.

بازنشستگان در تهران مقابل مجلس ایران و در مراکز استان‌ها چون اهواز، سنندج، رشت، خرم آباد و اراک برابر ادارات کل تامین اجتماعی تجمع کردند.

در این تجمعات که در برخی شهرهای دیگر چون شوش و شوشتر هم برگزار شد، شعارهایی چون «فریاد، فریاد، از این همه بیداد»، «نه مجلس، نه دولت، نیست به فکر ملت» و «حقوق ما ریالیه، هزینه‌ها دلاریه» سر داده شد.

تجمع‌کنندگان خواستار رسیدگی به طبقه‌بندی مشاغل و افزایش حقوق خود با توجه به گرانی‌ها و تورم شدند.

لایحه «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» از دولت گذشته به مجلس ارائه شده اما به دلایل متعدد از جمله اولویت‌های دیگر جمهوری اسلامی مانند توسعه برنامه‌های نظامی و کمک به گروه‌های نیابتی در منطقه به تصویب نرسیده است.

صندوق‌های بازنشستگی در ایران نیز به‌دلیل فساد مدیران و استفاده از سرمایه این صندوق‌ها برای جبران کسری بودجه دولت با ورشکستگی مواجه شده‌اند.

حجت عبدالملکی، وزیر کار و رفاه اجتماعی دولت رئیسی روز گذشته اعلام کرد که صندوق‌های بازنشستگی کارایی پایینی داشته و با «بحران کسری» و «ناترازی» روبرو هستند.

اعتصاب کارگران فولاد اهواز

کارگران گروه ملی فولاد اهواز نیز یک‌شنبه 24 بهمن در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست از کار کشیده و مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

آنها خواستار افزایش حقوق، رفع موانع تولید و تامین قطعات برای افزایش تولید، اصلاح ساختار معیوب مدیریتی و پرداخت حق بدی آب و هوا هستند.

کارگران فولاد در تجمع امروز شعارهای «کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم، می‌جنگیم»، «مدیر پروازی، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم» سر دادند.

اعتراض کارگران فولاد سال‌هاست که ادامه دارد اما مسئولان شرکت و مقامات دولتی تاکنون به خواسته‌های آنها توجهی نکرده‌اند.

همزمان رانندگان تاکسی‌‌ها در شهرستان بهارستان تهران در اعتراض به الزامی‌بودن پرداخت عوارض در آزادراه تهران-ساوه، دست از کار کشیده و به نشانه اعتراض خودروهای خود را کنار اتوبان پارک کردند.

کارگران سیمان سپاهان اصفهان هم یک‌شنبه در اعتراض به نبود امنیت شغلی و دستمزدهای پایین برای دومین روز متوالی دست به تجمع و اعتصاب زدند. کارگران این شرکت همچنین خواهان بازگشت به کار همکاران اخراج شده خود نیز شده‌اند.

انفجار زیر پوستی

ایران در سال‌های اخیر شاهد افزایش پیوسته اعتراضات عمومی گسترده در همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی، قومی و صنفی بوده است.

طبق سند افشا شده اخیر توسط گروه سایبری «عدالت علی» از نشست مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی، جامعه ایران در حالت «انفجار زیر پوستی» قرار دارد و تنها در یک سال گذشته نارضایتی‌های اجتماعی «300 درصد» نسبت به سال پیش افزایش داشته است.

اعتراض کارگران به بی‌عدالتی در ایران
اعتراض کارگران به بی‌عدالتی در ایران

در سند مذکور آمده که «تجمعات در سال 1400 نسبت به سال 1399، 48 درصد افزایش یافته و تعداد تجمع‌کنندگان نیز 98 درصد رشد داشته است.»

این سند همچنین به نرخ واقعی تورم در ایران اشاره می‌کند و از زبان یکی از مقامات امنیتی نقل شده که «نرخ واقعی تورم اقلام اصلی خوراکی در آبان امسال نسبت به آبان 98 بین 86 تا 268 درصد بوده است.»

طبق آمارهای رسمی اعلام شده در ایران دست کم نیمی از مردم کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بنا به همین آمارها، خط فقر در ایران حداقل 10 میلیون تومان است که در حال حاضر قریب به اتفاق کارمندان دولتی، کارگران رسمی و پیمانی و روزمزد، بازنشستگان و دیگر حقوق‌بگیران دولتی بسیار کمتر از این مبلغ دریافت می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید