واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به افشای فایل صوتی گفت‌وگوی فرماندهان سپاه

در این فایل صوتی فرمانده پیشین سپاه با معاون اقتصادی خود به صراحت درباره گم شدن هزاران میلیارد تومان در بنگاه‌های مالی سپاه گفت‌وگو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه با صادق ذوالقدرنیا معاون اقتصادی و سازندگی وقت سپاه، محمود عباس‌زاده، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در اظهاراتی محتوای آن را کم اهمیت برشمرد.

عباس‌زاده شنبه 23 بهمن در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» بدون تکذیب اصل خبر گفت که چندین بار این فایل را گوش داده اما «اتفاق خاصی» در این فایل رخ نداده است.

رادیو فردا جمعه 22 بهمن فایل صوتی جلسه‌ای میان فرمانده و معاون سابق اقتصادی سپاه مربوط به سال 97 را منتشر کرد که در آن صادق ذوالقدرنیا درباره اختلاس‌های کلان مالی و روابط مافیایی فرماندهان سپاه به محمدعلی جعفری گزارش می‌دهد.

در این فایل صوتی فرمانده پیشین سپاه با معاون اقتصادی خود به صراحت درباره گم‌شدن هزاران میلیارد تومان در بنگاه‌های مالی سپاه و دسته‌بندی‌های مافیایی میان فرماندهان گفت‌وگو می‌کند.

از جمله نهادها و بنگاه‌های اقتصادی سپاه مرتبط با اختلاس‌های مالی که نام آن‌ها در جلسه خصوصی جعفری با ذوالقدرنیا مطرح می‌شود، قرارگاه «خاتم الانبیا» و «گروه توسعه اقتصادی یاس»، وابسته به بنیاد تعاون سپاه و تامین‌کننده مالی سابق برای سپاه قدس است.

هولدینگ یاس و شهرداری تهران

گروه توسعه اقتصادی یاس که به «هولدینگ یاس» نیز مشهور بود، در بخش خدمات، واسطه‌گری و مسکن فعالیت داشت. این هولدینگ که بخشی از مخارج نیروی قدس سپاه را تامین می‌کرد، در سال 96 به خاطر هزاران میلیارد تومان اختلاس مالی منحل و تعدادی از مدیران آن بازداشت شدند.

در فایل صوتی افشا شده، جعفری از ناراحتی قاسم سلیمانی فرمانده کشته‌شده سپاه قدس نسبت به انحلال هولدینگ یاس و مراجعه او به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در این ارتباط اطلاع می‌دهد.

ذوالقدرنیا در این فایل صوتی ضمن اشاره به دستور خامنه‌ای درباره گروه یاس مبنی بر این که «هدف اصلی باید کمک به نیروی قدس سپاه باشد و منابع مالی باید 90 درصد به نیروی قدس سپاه و 10 درصد به سپاه اختصاص یابد»، اضافه می‌کند که در جریان مبادلات مالی این گروه با نیروی قدس سپاه، 1071 میلیارد تومان بدهکاری بالا آمده است.

گروه توسعه اقتصادی یاس در زمان فعالیت خود در زمینه فروش مسکن با شهرداری تهران همکاری می‌کرد و در یکی از موارد منتشر شده در رسانه‌های حکومتی، در خرداد 93 قراردادی به ارزش 20 هزار میلیارد تومان با شهرداری تهران به سرپرستی محمدباقر قالیباف امضا کرد.

قالیباف و سلیمانی
قالیباف و سلیمانی

قالیباف، سلیمانی، طائب

ذوالقدرنیا در این فایل صوتی می‌گوید محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران مانند قاسم سلیمانی از برخورد با پرونده فساد مرتبط با شهرداری و بنیاد تعاون سپاه به‌شدت ناراحت بوده و سعی در رفع و رجوع اختلاس‌های انجام شده داشته است.

به گفته ذوالقدرنیا، حسین طائب، فرمانده رئیس اطلاعات سپاه نیز در دسته‌بندی‌های درونی در رابطه با هولدینگ یاس، با قاسم سلیمانی و محمدباقر قالیباف همراه بوده است.

او در فایل صوتی و در پاسخ جعفری می‌گوید: «طائب از اول از قالیباف حمایت می‌کرد» و اضافه می‌کند: «بدبختی ما این است اطلاعات سپاه که باید پشت بگیرد، می‌آید 5 درصد به این می‌دهد، 5 درصد به آن می‌دهد، فکر می‌کند با پول حل می‌شود.»

سلیمانی و جعفری
سلیمانی و جعفری

قرارگاه خاتم‌الانبیا

در بخش دیگری از این فایل صوتی، ذوالقدرنیا ضمن اشاره به «بدهکاری 23 هزار میلیارد تومانی قرارگاه خاتم‌الانبیا به مردم» اضافه می‌کند که این قرارگاه ده هزار میلیارد تومان به دولت بدهکار است.

با این حال عبادالله عبداللهی فرمانده وقت قرارگاه خاتم‌الانبیا مدعی است که این قرارگاه 30 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد ولی «سند نداریم».

قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه که در صنایع نفت و گاز و کشاورزی فعالیت می‌کند، در حال حاضر بزرگ‌ترین پیمانکار عمرانی در ایران است و در دهه اخیر بیشترین امکان تسلط سپاه بر اقتصاد ایران را در اختیار این نیروی نظامی قرار داده است.

در همین رابطه رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس ایران پنج‌شنبه گذشته گفت که این کمیسیون به منظور تکمیل مصلاهای کشور با پرداخت دو هزار میلیارد تومان از طریق تهاتر نفت به قرارگاه خاتم الانبیا سپاه موافقت کرده است.

فایل صوتی جلسه محرمانه جعفری با ذوالقدرنیا که در سال 97 ضبط شده و اکنون به دست رادیو فردا رسیده، حدود 50 دقیقه‌ است و در آن اسامی تعداد زیادی از فرماندهان ارشد سپاه مطرح می‌شود. این فرماندهان تاکنون برای فساد مالی مورد بازخواست قرار نگرفته و در رده‌های بالای حکومت ایران صاحب منصب هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید