نفتالی بنت: توافق با ایران تمامی منطقه را به خطر می‌اندازد

وزیر امور خارجه روسیه: هنوز راه زیادی تا احیای برجام باقی مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، تاکید کرد که انعقاد توافق هسته‌ای با ایران «اشتباهی است که تمامی منطقه را به خطر می اندازد.»

به گفته سخنگوی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه 10 فوریه در تل‌آویو در دیدار با آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، بر لزوم تعیین تاریخ نهایی برای تکمیل مذاکرات با ایران تاکید کرد.

بنت اعلام کرد که طولانی شدن مذاکرات با ایران، همزمان با ادامه غنی‌سازی اورانیوم از سوی این کشور، «صرفا در خدمت به منافع ایران است».

در ادامه انتقادها از دولت بایدن و تلاش‌های‌ آن به هر قیمتی برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای با ایران و همچنین هشدارها نسبت به خطر برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به «العربیه» گفت ضعف دولت بایدن باعث بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه خواهد شد.

استیو دینز، سناتور جمهوری‌خواه نیز به «العربیه» گفت که «ایران یکی از بزرگترین تهدیدها در جهان است.»

در همین راستا مایک راوندز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز به «العربیه» گفت: «هر چه در توان داریم را به کار خواهیم گرفت تا از عدم تبدیل شدن ایران به قدرت هسته‌ای اطمینان حاصل کنیم.»

تاکید تل‌آویو و واشینگتن بر مقابله با ایران

از سویی کاخ سفید پنج‌شنبه 10 فوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با همتای اسرائیلی خود، ایال حولاتا، درباره تهدیدات ایران و نیروهای نیابتی آن گفت‌وگو کرده است.

در این بیانیه آمده است که طرفین در کاخ سفید برای «رایزنی در خصوص تعدادی از مسائل جهانی مورد توجه مشترک»، دیدار کرده و بر عزم مشترک کشورهای خود برای رسیدگی به چالش‌های امنیتی تاثیرگذار بر خاورمیانه، از جمله تهدیدات ایران تاکید کردند.

در ادامه بیانیه آمده است که سالیوان بر موضع جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ضرورت «حصول اطمینان از این که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند» تاکید کرد.

مسکو: راهی طولانی تا احیای برجام

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه؛ پنج‌شنبه تاکید کرد که هنوز راه زیادی تا احیای برجام باقی مانده است.

این گفته وزیر خارجه روسیه در شرایطی مطرح می‌شود که پیشتر کشورهای غربی که با مسکو بر سر اوکراین اختلافات شدید دارند، تصریح کرده‌اند برای احیای برجام تنها چند هفته فرصت باقی است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز پنج‌شنبه 10 فوریه گفت واشینگتن دیدگاه‌ها با شرکت کنندگان در توافق هسته‌ای به جز ایران را مورد بررسی قرار داده است و به نظر می‌رسد روند مذاکرات وین وارد مرحله نهایی آن شده است.

این در حالی است که آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان پنج‌شنبه در کنفرانس مشترک با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران برای احیای برجام، وارد «مرحله نهایی» می‌شود و به‌رغم ملاحظات اسرائیل، بازگشت به توافق هسته‌ای، منطقه را امن‌تر خواهد کرد.

یائیر لاپید نیز به نوبه خود گفت که او و همتای آلمانی‌اش در مورد مذاکرات وین گفت‌وگو کردند و موضع اسرائیل را به وزیر خارجه آلمان یادآور شده‌ است که «ایران هسته‌ای نه تنها اسرائیل، بلکه کل جهان را به خطر می‌اندازد.»

وزیر خارجه اسرائیل تاکید کرد که ایران «صادرکننده ترور از یمن تا بوینس آیرس است» و این توافق باید اقدامات تجاوزکارانه و بی‌ثبات کننده حکومت ایران در منطقه‌ را در نظر بگیرد.»

بربوک نیز توضیح داد که «متقاعد شده است، تامین امنیت کل منطقه از جمله اسرائیل در گرو احیای کامل برجام است، در غیر این صورت، این گفت‌وگوها انجام نمی‌شد.»

او افزود: «می‌خواهیم تا آن‌جا که در توان داریم هر کاری انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم امنیت اسرائیل به‌واسطه این توافق تضمین می‌شود.»

به گفته وزیر خارجه آلمان مذاکرات با ایران به «نقطه بسیار حساس» رسیده و نکته مهم این است که ایران که «با تمایل به مصالحه و بدون زیاده‌خواهی» به میز مذاکره بازگردد.

ضرب‌الاجل چند هفته‌ای کاخ سفید

گفتنی است که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه 9 فوریه در اظهاراتی با اشاره به فرصت «چند هفته»ای برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» گفت، گفت‌وگوهای طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران به «مرحله‌ای فوریتی» رسیده است.

ساکی، در نشست مطبوعاتی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «اگر ظرف چند هفته آینده به توافقی که نگرانی‌های اصلی همه طرف‌ها را برطرف کند دست پیدا نکنیم، برنامه هسته‌ای ایران که به طور فزاینده‌ای در حال توسعه‌ است، بازگشت ما به برجام را غیرممکن خواهد کرد.»

شایان ذکر است که دور هشتم مذاکرات هسته‌ای با ایران پس از وقفه‌ای ده روزه به تازگی در وین از سر گرفته شده و برخی مسئولان ذیربط نسبت به در دسترس بودن توافق نهایی ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید