بازداشت تیم عوامل اطلاعاتی و آدم‌ربایی ایران در ترکیه

رسانه‌های ترکیه فردی ایرانی که در یک شرکت صنایع دفاعی ترکیه در منطقه توزلا در استانبول کار می‌کرد را به عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های این عملیات آدم‌ربایی معرفی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان امنیت ترکیه، «میت» از بازداشت 17 نفر به اتهام همدستی با وزارت اطلاعات ایران در طرح ربودن یکی از مخالفان جمهوری اسلامی ساکن ترکیه خبر داد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، هسته‌ای که این توطئه آدم‌ربایی را سازماندهی کرده، شامل یک دادستان، صاحب یک شرکت صنایع دفاعی، یک سرهنگ بازنشسته و شماری از افسران ترکیه‌ای است.

هویت کامل فردی که قرار بود ربوده شود، فاش نشد، اما رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که او از مخالفان رژیم ایران است و در شهر ساحلی زونگولداک در دریای سیاه زندگی می‌کند.

آن‌ طور که رسانه‌های ترکیه خبر داده‌اند، وزارت اطلاعات ایران از مدت‌ها قبل این فرد را تحت نظر داشته و ماموری به نام «علی قهرمان حاجی‌آباد» را برای اجرای عملیات ربایش وی و تعیین افراد تیم به استانبول اعزام کرده بود.

این گزارش، فردی ایرانی به نام «مرتضی سلطان سنجلی» که در شرکت صنایع دفاعی «بای ساغلام» در منطقه توزلا در استانبول کار می‌کرد را به عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های این عملیات معرفی کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها، «احسان ساغلام»، مالک این شرکت نیز مسئول جذب، گزینش و برنامه‌ریزی برای عملیات ربایش بوده و دارای ارتباطات گسترده‌ای در وزارت دفاع و در میان نیروهای مسلح ترکیه بوده و با دادستان بازداشت‌شده نیز رابطه نزدیکی داشته است.

رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند احسان ساغلام با افسران بازنشسته و درجه‌داران نیروی هوایی ارتش برای انجام این عملیات آدم‌ربایی به «توافق» رسیده بود و حتی یک افسر سابق چینی نیز در تیم حضور داشت.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که «داوود یلماز، دادستان بخش آسیایی استانبول با روابط نزدیک با احسان ساغلام، به عنوان یکی از اعضای این تیم، قرار بود از اختیارات قضایی خود برای اجرای عملیات استفاده کند».

داوود یلماز پیش از این در ترکیه سمت‌هایی مانند دادستان «قزل تپه» در استان ماردین و دادستان شهر «تشمه» را بر عهده داشته است و از سال 2019 به عنوان اولین دادستان منطقه آنادولو استانبول منصوب شده است.

گزارش‌ها حاکی است روز 20 ژانویه، مرتضی سلطان سنجلی به تنهایی راهی زونگولداک، محل زندگی مخالفی که قرار بود ربوده شود، شده تا آخرین بررسی‌های عملیات را انجام دهد. وزارت اطلاعات ایران در راه با وی تماس می‌گیرد و خبر لو رفتن عملیات و تحت نظر بودن وی و تیمش را به او می‌دهد و خواستار توقف اجرای نقشه می‌شود. او هم پس از شنیدن این خبر به سرعت به استانبول بازمی‌گردد، اما به همراه دیگر اعضای این تیم از سوی سرویس اطلاعاتی ترکیه بازداشت می‌شود.

در میان بازداشت شدگان، احسان ساغلام، صاحب شرکت فعال در حوزه دفاعی و تسلیحاتی، کمیل تاچیچی سرهنگ بازنشسته، مصطفی شیشک، افسر نیروی انتظامی و تعدادی دیگر از افسران بازنشسته وجود دارند.

بر اساس این گزارش، داوود یلماز، از متهمان این پرونده، پس از ابتلا به بیماری کرونا تحت مراقبت خانگی قرار دارد و 17 متهم این شبکه پس از بازجویی از سوی اداره اطلاعات استانبول به اتهام جاسوسی سیاسی به دادگاه چاگلایان استانبول تحویل داده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size