واشینگتن: پایان فوریه آخرین مهلت برای احیای برجام است

میخائیل اولیانوف: به ابزارهای جدیدی جهت حل مسائل باقی‌مانده درباره برنامه هسته‌ای ایران نیاز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که دور هشتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران همچنان ادامه دارد، منابع آگاه در دولت آمریکا تاکید کردند که تنها تا پایان ماه فوریه جاری برای نجات «برجام» فرصت وجود دارد.

شبکه خبری «سی ان ان»، چهارشنبه 9 فوریه، به نقل از سه مقام آمریکایی گزارش داد که دولت بایدن بر این باور است که تا پایان فوریه فرصت دارد تا توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهد، در غیر این صورت آمریکا باید مسیر خود را تغییر داده و تلاش‌های فشرده‌ای را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای آغاز کند.

در همین راستا کاخ سفید اعلام کرد که مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای ایران به مرحله سرنوشت‌سازی رسیده است و تاکید کرد که اگر طی چند هفته به توافقی با ایران نرسد بازگشت به مذاکرات بعید خواهد بود.

از سویی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین از تلاش برای یافتن ابزارهای جدیدی جهت حل مسائل باقی‌مانده درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.
اولیانوف چهارشنبه در توییتی نوشت که با انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین دیدار کرده است.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین از توافق خود با مورا برای تمرکز بر مذاکرات و تلاش برای یافتن راهکارها و ابزارهایی مبتکرانه برای حل مسائل باقی‌مانده در پرونده هسته‌ای ایران و همچنین زمینه‌سازی برای احیای توافق هسته‌ای با این کشور خبر داد.

شایان ذکر است که هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ای از ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا سه‌شنبه 8 فوریه پس از وقفه‌ای یک هفته‌ای هشتمین دور از مذاکرات هسته‌ای وین را از سرگرفتند.

هنوز معلوم نیست این هیأت‌ها که برای رایزنی‌، گرفتن تصمیم‌های سیاسی و کسب تکلیف از دولت‌های متبوع خود به پایتخت‌ها بازگشته بودند با چه تصمیماتی به مذاکرات بازگشته‌اند و نیز از میزان تاثیرگذاری مثبت یا منفی این تصمیمات احتمالی بر روند مذاکرات اطلاعی در دست نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید