نسخه جدید طرح «صیانت»؛ افزایش نقش نظارتی نظامیان

به گزارش رسانه‌های ایران تنها تفاوت نسخه جدید طرح صیانت با نسخه ماه گذشته این است که برخی از ماده‌ها با یکدیگر ادغام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نسخه جدید طرح صیانت از فضای مجازی که از سوی برخی رسانه‌های ایران منتشر شد، نشان می‌دهد که نقش نظارتی نیروهای نظامی مانند نسخه پیشین زیاد بوده و در صورت عدم رعایت قوانین از سوی پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام، پهنای باند آن‌ها محدود خواهد شد.

وبگاه «تجارت نیوز»، چهارشنبه 20 بهمن با اشاره به ادامه محدودیت‌های پیشین در نسخه جدید این طرح، نوشت: «بر اساس تغییرات جدید طرح تنظیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گری فضای‌ مجازی، اگر ارائه دهندگان خدمات فضای مجازی از حریم خصوصی کاربران محافظت نکنند و ظرف مدت دوازده ساعت محتوای مجرمانه را حذف نکنند مشمول مجازات خواهند شد.»

به گفته این پایگاه خبری، اگر پلتفرم خارجی مانند اینستاگرام اقدام به حذف پست‌ و حساب کاربری برخی از کاربران ایرانی کند، دولت می‌تواند به صورت قانونی پهنای باند این پلفترم را کاهش دهد.

بند (ب) ماده هشت این طرح می‌گوید که هر گونه استفاده دستگاه‌های اجرایی و مقامات از خدمات فضای مجازی خارجی و تبلیغ در آنها ممنوع است مگر مواردی که به موجب قانون، مصوبه شورا یا کمیسیون عالی مجاز به حساب آید.

پیشتر مرکز پژوهش‌های مجلس ایران که بررسی کلیات طرح صیانت را به عهده داشت، اعلام کرده بود، ابعاد این طرح دارای مشکلات جدی است و با قانون اساسی مغایرت دارد.

به گزارش رسانه‌های ایران تنها تفاوت نسخه جدید طرح صیانت با نسخه ماه گذشته این است که برخی از ماده‌ها با یکدیگر ادغام شدند.

نقش نظارتی نظامیان

بنا بر متن جدید این طرح، ایجاد، نگهداری و بهره‌برداری از گذرگاه‌های مرزی اینترنتی از سوی بخش خصوصی و غیر دولتی بعد از اجرایی شدن این قانون ممنوع و این وظیفه به‌ نظامیان واگذار خواهد شد.

طبق نسخه جدید طرح مذکور، احراز هویت معتبر کاربران و حفظ اطلاعات آنها مطابق قوانین موضوعه و سند هویت معتبر مصوب شورای عالی فضای مجازی عنوان شده است.

در صورت قانونی‌شدن این طرح، «ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های کاربران ایرانی مطابق مصوبات شورا و ضوابط و مقررات مربوطه» شکل قانونی به خود خواهد گرفت.

اینترنت ملی

در متن نهایی طرح صیانت بر راه‌اندازی اینترنت ملی که نگرانی بسیاری از جمله کاهش چشمگیر سرعت اینترنت و پلتفرم‌های خارجی و قطع دسترسی به جامعه آزاد اطلاعاتی را در بر خواهد داشت، تاکید شده است.

ایجاد اینترنت ملی از دغدغه‌های اصلی مقامات عالی ایران بوده و 10 هزار میلیارد تومان از 13 هزار میلیارد تومان بودجه سال جاری وزارت ارتباطات به ساخت اینترنت ملی تعلق دارد.

پس از امضای سند همکاری 25 ساله ایران و چین، خبرهایی از ایجاد پروژه اینترنت ملی توسط این کشور منتشر شد.

پیش از این رئیس سازمان صداوسیمای ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی در حال شکل‌دادن به اینترنت ملی است و الگوی ایران برای این هدف چین و روسیه هستند.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، طی 15 سال گذشته، 19 هزار میلیارد تومان بودجه برای راه‌اندازی و اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات هزینه شده است.

ول‌بودن فضای مجازی

طرح صیانت از فضای مجازی که در نسخه جدید با عنوان «طرح حمایت از کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» از آن نام برده شده، دارای 37 ماده بوده و مراحل پایانی بررسی در مجلس ایران را طی می‌کند.

این طرح پس از اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر «ول‌بودن» فضای مجازی در دستور کار مجلس ایران قرار گرفت.

خامنه‌ای، سه‌شنبه هم از ضرورت «جهاد تبیین» و «تهاجم ترکیبی» برای مقابله با جنگ رسانه‌های خارجی سخن گفته بود و از «مسئولان و متولیان رسانه ملی و صاحبان انواع رسانه‌ها» خواستار واکنش مناسب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید