تد کروز به «العربیه»: دولت بایدن مصمم به تسلیم در برابر ایران است

سناتور جمهوری‌خواه دولت بایدن را متهم کرد که به مردم آمریکا دروغ می‌گوید و به رژیم ایران فرصت می‌دهد تا با کمک روسیه و چین به سلاح هسته‌ای دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که دور هشتم مذاکرات وین به مرحله سرنوشت‌سازی رسیده و تنها تا پایان ماه فوریه جاری برای احیای توافق هسته‌ای با ایران زمان باقی مانده است، کاخ سفید هشدار داد که اگر طی چند هفته باقی‌مانده به توافقی با ایران نرسد بازگشت به مذاکرات بعید خواهد بود.

در پی ارائه گزارش محرمانه رابرت مالی، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به کنگره و در واکنش به اصرار دولت آمریکا برای دست‌یابی به توافق با ایران تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه و عضو کمیسیون روابط خارجه مجلس سنای آمریکا تاکید دارد که دولت بایدن مصمم به «تسلیم در برابر ایران» است و هرگونه توافق با ایران «فاجعه‌‌بار» خواهد بود.

تد کروز چهارشنبه 9 فوریه، در ادامه اظهارات خود به «العربیه»، با اشاره به این که معامله هسته‌ای دولت اوباما با ایران، فاجعه‌‌بارترین معامله در دوران معاصر است، گفت: «دولت جو بایدن با دشمنان آمریکا از موضع ضعف و جلب‌رضایت آنها تعامل کرده است.»

به گفته کروز، مهمترین تصمیم در جهت امنیت ملی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا اتخاذ کرد، خروج از این توافق فاجعه‌بار بود.

این سناتور جمهوری‌خواه در ادامه اظهارات خود دولت بایدن را متهم کرد که به مردم آمریکا دروغ می‌گوید و به رژیم ایران فرصت می‌دهد تا با کمک روسیه و چین به سلاح هسته‌ای دست یابد.

«رفتار خصمانه ایران»

در همین راستا، بیل هاگرتی، دیگر سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد که چین، شریک بزرگ در روند نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران است.

هاگرتی افزود که رفتار ایران در منطقه خصمانه است و این کشور به پشتیبانی از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی خود در منطقه ادامه می‌دهد.

هاگرتی در ادامه اظهارات خود به «العربیه» ضمن اشاره به رویکرد دولت بایدن در قبال ایران نسبت به پیامدهای امضای هرگونه توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد و گفت: «دولت بایدن ملزم است هر توافقی با ایران را به کنگره ارائه دهد.»

شایان ذکر است که هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ای از ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا سه‌شنبه 8 فوریه پس از وقفه‌ای یک هفته‌ای هشتمین دور از مذاکرات هسته‌ای وین را از سر گرفتند.

هنوز معلوم نیست این هیأت‌ها که برای رایزنی‌، گرفتن تصمیم‌های سیاسی و کسب تکلیف از دولت‌های متبوع خود به پایتخت‌ها بازگشته بودند با چه تصمیماتی به مذاکرات بازگشته‌اند و نیز از میزان تاثیرگذاری مثبت یا منفی این تصمیمات احتمالی بر روند مذاکرات اطلاعی در دست نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size