شمخانی: توافق خوب در گروی رفع تحریم‌های «فشار حداکثری» است

سعید خطیب‌زاده، در واکنش به لغو شماری از تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورش توسط ایالات متحده گفت که آمریکا تصمیم گرفته در حوزه‌ای که خودش می‌خواهد اقدامات را انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، یک‌شنبه 18 بهمن، در توییتی نوشت که دستور کار هیئت ایرانی در مذاکرات وین، «برای ادامه دور هشتم گفت‌وگوها به‌دقت مشخص شده است.»

شمخانی، لغو تحریم‌هایی که منجر به رفع «فشار حداکثری» علیه کشورش نشود را مبنای «توافق خوب» ندانست و گفت، توافقی که در آن، رفع این تحریم‌ها درنظر گرفته نشود، منجر به «شرطی‌شدن اقتصاد» ایران خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی روز گذشته گفته بود، اگرچه مذاکره‌کنندگان در وین به «پیشرفت‌های محدودی» دست یافته‌اند اما هیئت‌های مذاکره‌کننده «هنوز با شکل‌گیری توازن ضروری در تعهدات طرفین» فاصله دارند.

او دستیابی به توافق خوب در وین را منوط به «ایجاد توازن در تعهدات» دانست و گفت، واشینگتن باید در این زمینه تصمیم‌های سیاسی اتخاذ کند.

همزمان با «مرحله پایانی» مذکرات احیای برجام در وین، دولت جو بایدن جمعه گذشته، معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرد.

به‌دنبال تمدید این معافیت، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان از تهران خواستند تا به‌سرعت از این «فرصت» استفاده کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری امروز، در واکنش به لغو این تحریم‌ها علیه کشورش گفت: «آمریکا تصمیم گرفته در حوزه‌ای که خودش می‌خواهد اقداماتی را انجام دهد.»

او پیشتر، ضمن «ناکافی» دانستن اقدام آمریکا گفته بود، عملکرد واشینگتن در رفع تحریم‌ها باید «در تمامی ابعاد» باشد.

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین پیشتر به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size