تهران اقدام واشینگتن در لغو برخی تحریم‌های هسته‌ای را «کم‌ارزش» خواند

سخنگوی وزارت خارجه ایران، تمدید معافیت برخی تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را «بخشی کوچک» و «در حوزه خواست آمریکا» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تمدید معافیت برخی تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را «بخش کوچکی در حوزه خواست آمریکا» دانست و گفت، این موضوع «ارزش پرداختن جدی» ندارد.

خطیب‌زاده، دوشنبه 7 فوریه، در نشستی مطبوعاتی گفت، اقدام اخیر دولت جو بایدن مبنی بر لغو برخی تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور، هیچ‌گونه نفع اقتصادی برای جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

Advertisement

او در این زمینه مدعی شد، آمریکا در حوزه «انتفاع اقتصادی ایران» هیچ اقدامی انجام نداده است.

دولت جو بایدن روز جمعه 4 فوریه، معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرد. این معافیت پیشتر توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا لغو شده بود.

خطیب‌زاده پیشتر در واکنش به این اقدام آمریکا، لغو این تحریم‌ها را «ناکافی» دانسته و گفته بود، عملکرد واشینگتن در رفع تحریم‌ها باید «در تمامی ابعاد» باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی امروز خود، تاریخ از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را سه‌شنبه، 7 فوریه دانست و گفت، رفع تحریم‌ها و انتفاع اقتصادی ایران از برجام، خط قرمز جمهوری اسلامی در این مذاکرات است.

خطیب‌زاده همچنین سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا را به «بی‌عملی‌های مفصل و مکرر» در مذاکرات وین متهم کرد.

به نظر می‌آید حمله خطیب‌زاده به «تروئیکای اروپایی»، واکنشی به بیانیه اخیر این سه قدرت قاره سبز باشد.

آلمان، فرانسه و بریتانیا روز گذشته در بیانیه‌ای، از تهران خواسته بودند تا لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه این کشور را «فرصت» دانسته و از آن استفاده کند.

تروئیکای اروپایی در بیانیه مشترک خود افزودند: «ما از ایران می‌خواهیم که از این فرصت به‌سرعت استفاده کند. چراکه زمانبندی معافیت‌ها بر دیدگاه مشترک ما و آمریکا تأکید می‌کند: زمان بسیار کمی برای دستیابی به نتیجه موفقیت‌آمیزی در مذاکرات برجام باقی مانده است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از اظهارات خود، با رد ضمنی احتمال توافق موقت در وین تصریح کرد: «در مورد هیچ چیزی توافق نمی‌شود مگر اینکه در مورد همه چیز توافق انجام شود.»

با وجود این‌که مقامات غربی بارها اعلام کرده‌اند که مذاکرات وین در مرحله پایانی خود قرار دارد، خطیب‌زاده در اظهارنظری متفاوت گفت، هنوز «بسیار زود» است تا درباره نتیجه مذاکرات پیش‌بینی کرد.

مقامات آمریکایی و دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی وین پیشتر به ایران درباره وقت‌کشی و پایان فرصت برای رسیدن به توافق هشدار داده و تاکید کردند که هفته‌های آینده برای احیای برجام سرنوشت‌ساز خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size