برگزاری نخستین جلسه دادگاه جمشید شارمهد رئیس گروه تندر به اتهام «افساد فی الارض»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نخستین جلسه دادگاه جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی - آلمانی و مدیر گروه تندر یک‌شنبه 17 بهمن در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اتهام «افساد فی الارض» و «اقدامات تروریستی» برگزار شد.

شارمهد، مسئول رادیو تندر، رسانه منتسب به گروه «انجمن پادشاهی ایران» در لس‌آنجلس، تابستان سال گذشته توسط ماموران امنیتی حکومت ایران ربوده و به این کشور منتقل شد.

بنابر ادعای دادستانی تهران شارمهد متهم به انفجار حسینیه سیدالشهدای شیراز، برنامه‌ریزی جهت بمب‌گذاری در سد سیوند این شهر و قصد انفجار در کفشداری مقبره روح‌الله خمینی و حوزه علمیه گلپایگانی است.

خانواده شارمهد محاکمه او را «ساختگی» خوانده و خاطرنشان کردند که 555 روز است از وضعیت او اطلاعی در دست ندارند.

غزل دختر شارمهد شنبه 5 فوریه در توییتی نوشت: «من تازه از طریق شبکه‌ها فهمیدم که امشب روز دادگاه پدرم است! او از سپتامبر هیچ تماسی با ما نداشته، نمی دانیم کجاست، به وکیل دسترسی ندارد، به پرونده‌اش دسترسی نداریم، وکیل تسخیری که میخواست از ما باج‌گیری کند، ممکن است همچنان روی پرونده باشد و او دلیل نداشتن حق تلفن با ما باشد»

او خرداد سال جاری در توییتی نوشته بود که وکیل تسخیری برای کمک به پرونده پدرش، درخواست 250 هزار دلار پول کرده است. او این خواسته را «باج‌گیری» توصیف کرد.

خانواده این زندانی سیاسی 66 ساله همچنین از وضعیت جسمانی و دسترسی او به دارو و پزشک ابراز نگرانی کرده‌اند. شارمهد از بیماری‌های زمینه‌ای چون دیابت و ناراحتی قلبی و همچنین بیماری پارکینسون رنج می‌برد و به مصرف روزانه دارو نیاز دارد.

سعید دهقان، وکیل دادگستری در توییتی روز پنجم بهمن نوشت: «چرا دادگاه امروزِ جمشید شارمهد قانونی نیست؟ 1) آدم‌ربایی و پرونده‌سازی بر اساس اعترافات اجباری 2) سلول انفرادی: 555 روز 3) عدم دسترسی متهم به وکیل مستقل و تحمیل یک وکیل وابسته که منتخب و معتمد متهم نیست و پرونده را هم ندیده! شش ماه قطع تماس متهم با خانواده هم بماند.»

رسانه‌های ایران چند روز پیش هم از دستگیری یک عضو گروه تندر به نام «مسماتوس» خبر دادند که طبق گفته وزارت اطلاعات ایران متهم به ترور مسعود علی‌محمدی از دست اندرکاران برنامه اتمی این کشور است.

دادگاه جمشید شارمهد همچنین با دادگاه حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، رهبر گروه النضال همزمان شده است. اسیود نیز مانند شارمهد توسط عوامل اطلاعاتی ایران از ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size