وزیر خارجه ایران: در مذاکرات وین «توافقاتی» حاصل شده است

دولت بایدن معافیت ایران از برخی تحریم‌های هسته‌ای را تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به این‌که در مذاکرات وین «توافقاتی حاصل شده است»، گفت، لغو برخی تحریم‌ها می‌تواند ترجمان «حسن‌نیت» آمریکا باشد.

امیرعبداللهیان شنبه 5 فوریه خاطرنشان کرد، هیئت مذاکره‌کننده ایران تلاش می‌کند «تضمین‌های ملموس» برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام را، از طرف‌های غربی دریافت کند.

به گفته عبداللهیان، این تضمین‌ها در سه حوزه سیاسی، حقوقی و اقتصادی است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری «رویترز» گفته بود، دولت جو بایدن روز جمعه، برخی از تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرده است.

این مقام آمریکایی، تمدید معافیت برخی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را «اقدامی ضروری برای انجام گفتگوهای فنی» در مذاکرات وین خواند و گفت، معافیت مجدد ایران از این تحریم‌ها، به‌معنای دستیابی به توافقی جهت احیای «برجام» نیست.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران

کافی نیست

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز لغو شماری از تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را اقدامی «کافی» ندانست و گفت، عملکرد واشینگتن در رفع تحریم‌ها باید «در تمامی ابعاد» باشد.

خطیب‌زاده عنوان کرد، آنچه که ایالات متحده باید انجام دهد در تمامی ابعاد رفع تحریمی و همچنین ابعاد هسته‌ای است.

لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی اجازه می‌هد تا در مراکز هسته‌ای ایران، فعالیت‌های غیر نظامی داشته باشند.

معافیت ایران از تحریم‌ها، شامل تبدیل آب سنگین رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی‌شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و انتقال پسماند سوخت به خارج از این کشور است.

جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تعلیق برخی تحریم‌های جمهوری اسلامی گفت: «ایران توانایی مذاکره با حسن نیت را ندارد. سازش‌های بی‌پایان، پیامدهای ویرانگر به دنبال خواهد داشت.»

او تاکید کرد که اقدام بایدن در تعلیق این تحریم‌ها، به چین و روسیه امکان می‌دهد با مصونیت به دادوستد با ایران ادامه دهند و به جمهوری اسلامی کمک کنند به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد تا آمریکا و متحدانش را مورد تهدید قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید