بررسی تحولات ایران در گزارش سالانه موسسه مطالعاتی «رسانه»

«رسانه» در بخشی از گزارش خود، به بررسی وضعیت داخلی ایران از ابعاد ایدئولوژیک، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و سیاسی پرداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

موسسه بین‌المللی مطالعات ایران «رسانه»، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود، تحولات منطقه‌ای و جهان در سال گذشته را بررسی کرده است.

در گزارش 204 صفحه‌ای این موسسه، به وضعیت داخلی ایران از ابعاد ایدئولوژیک، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و سیاسی نیز پرداخته شده است.

مذاکرات هسته‌ای وین بین ایران و کشورهای 1+4 به‌عنوان یکی از مهمترین تحولات سیاسی سال گذشته، یکی دیگر از موضوعات این گزارش است.

تهیه‌کنندگان این گزارش به تغییر رفتار آمریکا پس از ریاست‌جمهوری جو بایدن در قبال پرونده هسته‌ای ایران پرداخته و راهبرد دیپلماسی او برای کاهش تنش میان ایران و کشورهای منطقه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

حمایت روسیه و چین از ایران در مذاکرات وین و روابط دو جانبه ایران با پکن و مسکو از دیگر موضوعات این گزارش بود.

تاثیر پرونده هسته‌ای ایران بر روابط بین تهران و اروپا نیز از دید تهیه‌کنندگان این گزارش پنهان نمانده و فشار کشورهای اروپایی بر ایران در مسائل حقوق بشری و تروریسم مورد کندوکاو قرار گرفته شده است.

ایالات متحده و چین

این گزارش به روابط بین ایالات متحده و چین پرداخته و توازن قدرت در جهان را مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، رقابت بین آمریکا و چین تاثیرات چشمگیری بر فضای بین‌الملل گذاشته است.

همه‌گیری کرونا و تاثیرات اقتصادی آن بر جهان و بازار انرژی، یکی دیگر از موضوعات این گزارش بود.

«داعش»

«رسانه» در این گزارش به «داعش»، اسلام سیاسی و دیگر احزاب اسلام‌گرا در منطقه نیز پرداخته است. بر این اساس حضور داعش در عراق، سوریه، شبه‌جزیره سینا در مصر و مغرب عربی در سال 2021 کاهش یافته اما از سوی دیگر نفوذ آن‌ها در آفریقا افزایش یافته است.

این گزارش در بخش خاورمیانه، تحولات این منطقه را پس از تغییر رفتار آمریکا و در پیش‌گرفتن سیاست‌های تازه مورد بررسی قرار داده است.

در ذیل همین بخش، به وضعیت کشورهای عربی مانند یمن، عراق، سوریه و لبنان نیز پرداخته شده است.

بحران یمن

تحولات بحران یمن، افزایش حملات حوثی‌ها به استان مأرب در این کشور، کاهش نفوذ ایران در عراق، شکست جناح‌های سیاسی وابسته به تهران در انتخابات پارلمانی عراق و صادرات سوخت ایران به لبنان از جمله موارد بررسی‌شده در این بخش هستند.

این گزارش در ادامه، به روابط بین کشورهای خلیج و ایران، ایران و ترکیه، ایران و پاکستان، ایران و آذربایجان و همچنین ایران و افغانستان در سال گذشته پرداخته است.

افغانستان

خروج آمریکا از افغانستان، بازگشت «طالبان» به قدرت و تحولات سیاسی اخیر این کشور نیز از جمله موضوعات مورد توجه در این گزارش هستند.

این گزارش در بخش پایانی خود، به پیش‌بینی مهمترین تحولات سال 2022 پرداخته است. «رسانه» پیش‌بینی کرده است که سرعت تحولات داخلی در ایران با سرعت فزاینده‌ای افزایش پیدا خواهد کرد و مذاکرات وین نیز وارد مرحله پایانی می‌شود.

از سوی دیگر با توجه به «چالش‌های بسیار سخت» ایران در منطقه، ظهور طالبان و حضور رقبای سرسخت منطقه‌ای در افغانستان، تهیه‌کنندگان این گزارش پیش‌بینی کرده‌اند، تهران در سال 2022 با تهدیدها و خطرات جدی رو‌به خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم