شاهد جلسات دادگاه مردمی آبان: کسی از کشتار نیزار سالم بیرون نیامد

شاهد 503، فهرستی از همه کشته‌شدگان را ارائه داد و گفت «بسیاری از خانواده‌ها حاضر به صحبت نیستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور دوم جلسات «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» برای استماع و بررسی اظهارات شاهدان در خصوص آنچه در جریان کشتار معترضان در آبان سال 98 در ایران رخ داد، با حضور 116 شاهد جدید امروز جمعه 4 فوریه آغاز شد و تا یکشنبه ادامه دارد.

به گفته دست‌اندرکاران این دور از دادگاه بنابر ملاحظات امنیتی، غیرعلنی و فقط با حضور روزنامه‌نگارانی که به‌طور ویژه برای پوشش این جلسات دعوت شده‌اند، برگزار خواهد شد.

نخستین دور این دادگاه از 9 تا 23 آبان با حضور 34 شاهد برگزار شده بود.

بر اساس گزارش‌ها، هیئت دادستانی این دادگاه پس از بررسی اسناد شاهدان جدید، 27 مقام دیگر جمهوری اسلامی را به‌دلیل مشارکت در سرکوب آبان 98، به «جنایت علیه بشریت» متهم کرده است. با احتساب 133 مقامی که در دور اول این دادگاه به‌عنوان متهم معرفی شده بودند، شمار متهمان به 160 تن رسیده است.

حمید صبی و رجینا پائولوس، اعضای حقوقدان هیئت دادستانی این دادگاه، با ارسال نامه‌‌ای رسمی به محسن بهاروند، سفیر ایران در لندن، از او خواسته‌اند تا متهمان را درباره موارد اتهامی آگاه کند.

شاهد 503

از جمله شهودی که شهادت خود را ارائه کرد، شاهد 503 است.

شاهد 503 که در دادگاه حضور یافت، درباره کشتار در نیزار ماهشهر گفت: «مردم فرار کردند سمت نیزار. مامورها به شدت به سمت نیزار تیراندازی می‌کردند. کسی را ندیدیم سالم از نیزار بیرون بیایید، فقط می‌دیدیم که مامورها جنازه و زخمی می‌بردند پشت ماشین.»

شاهد 503، فهرستی از همه کشته‌شدگان را ارائه داد. او نام آنها را در دادگاه خواند و گفت «بسیاری از خانواده‌ها حاضر به صحبت نیستند.»

او با تاکید بر این‌که خانواده‌ها تهدید شده‌اند، افزود: «آن روز تعداد زیادی کشته شدند.»

این شاهد که به دلایل امنیتی صورت خود را پوشانده بود در توصیف روز واقعه گفت: «در ماهشهر تیراندازی از ساعت 9:40 آغاز شد و تا ساعت 4 عصر ادامه داشت.»

او سپس ویدیویی را نشان داد که نیروهای واحد ویژه حکومت ایران با سلاح‌های اتوماتیک در حال تیراندازی هستند.

همسر یکی از کشته‌شدگان آبان 98

طاهره بجروانی، همسر علی فتوحی از کشته‌شدگان آبان 98 از دیگر کسانی است که امروز شهادت خود را ارائه داد.

او به دادگاه گفت: «به قلب شوهرم شلیک کرده بودند. وقتی می‌خواستند پیکرش را به ما تحویل بدهند، از ما تعهد گرفتند و گفتند به هیچ عنوان حق مصاحبه با هیچ‌کس را ندارید. حق این که بگویید چطور و چگونه کشته شده ندارید!»

اعتراضات آبان 98 از روز 24 این ماه به‌دلیل افزایش سه برابری قیمت بنزین به مدت پنج روز ادامه یافت که بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری طی آن نیروهای دولتی با خشونت بی‌سابقه حداقل 1500 نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی و بازداشت کردند.

در جریان این اعتراضات مقامات جمهوری اسلامی با قطع کامل اینترنت، سانسور کاملی از بازتاب و انتقال اخبار سرکوب به خارج از کشور اعمال کردند.

پیش‌بینی می‌شود حکم نهایی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در ابتدای سال 2022 صادر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم