وزارت اطلاعات ایران می‌گوید یک «عضو ارشد» گروه «تندر» را بازداشت کرده است

پیش از این جمشید شارمهد، شهروند دوتابعیتی ایرانی – آلمانی و مسئول گروه «تندر» هم در یکی از کشورهای اطراف ایران ربوده و به تهران منتقل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های ایران خبر دادند که وزارت اطلاعات این کشور، یکی از اعضای ارشد گروه تندر را «یک ماه پیش» بازداشت کرده است.

این رسانه‌ها به نقل از «یک مقام امنیتی»، هویت فرد بازداشت‌شده را «ماسماتوس» عنوان کرده و مدعی شدند که او «نفر دوم شاخه نظامی» این گروه بوده است.

پیش از این جمشید شارمهد، شهروند دوتابعیتی ایرانی – آلمانی و مسئول گروه «تندر» هم در یکی از کشورهای اطراف ایران ربوده شد و خبر انتقال او به ایران در اوت 2020 منتشر شد.

این مقام امنیتی به رسانه‌های ایران گفته است، «ماسماتوس» اولین فردی بوده که خبر ترور مسعودعلی محمدی، فیزیکدان ایرانی در ژانویه 2010 را در «وبسایت خود» منتشر کرده بود.

مسعودعلی محمدی، فیزیکدانی بود که برخی از مقامات جمهوری اسلامی او را «دانشمند هسته‌ای» معرفی کرده بودند اما در این زمینه تردیدهایی نیز وجود دارد. سازمان انرژی اتمی ایران در آن زمان بیانیه‌ای صادر کرد و هر گونه انتساب محمدی به این سازمان را تکذیب کرد.

اطلاعات بیشتری درباره نحوه دستگیری «ماسماتوس» و یا هویت واقعی او منتشر نشده است.

گفتنی است که پس از ناپدید شدن فرود فولادوند در سال 2007، که بنیانگذار دو تشکل «انجمن پادشاهی ایران» و «گروه تندر» بود، جمشید شارمهد به تدریج به عنوان چهره اصلی این دو تشکل پادشاهی‌خواه ظهور کرد.

جمهوری اسلامی این دو گروه را عامل چندین عملیات «بمب‌گذاری» و «تروریستی» در ایران معرفی کرده ‌است. در جریان تظاهرات سراسری در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 در ایران، جمهوری اسلامی چندین نفر را به اتهام عاملیتِ این دو گروه و به جرم «محاربه» به اعدام و حبس بلندمدت محکوم کرد. برخی وابستگان به انجمن پادشاهی این اتهامات را رد می‌کنند.

خانواده شارمهد، پیشتر به «آسوشیتدپرس»، گفته‌ بودند او فقط سخنگوی «رادیو تندر» بود و فعالیت‌های شارمهد هیچ ربطی به حملات در داخل ایران نداشته است.

در دو عملیات مشابه روح الله زم، رورنامه‌نگار و مدیر سایت خبری «آمد نیوز» و همچنین حبیب فرج الله چعب، از فعالان عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی ربوده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید