کارزار توییتری رنج زبان مادری با هشتگ #منوفارسی

کاربران با هشتگ# منوفارسی و نوشتن رنج‌های زیسته خود در سیستم تک زبانه ایران نسبت به تبعیض و تضییع حقوق زبانی خود اعتراض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاربران اقلیت‌های اتنیکی در ایران با استفاده از هشتگ #منوفارسی (من و فارسی) در «توییتر» از رنج‌های زیسته خود در سیستم تک زبانه ایران نوشته‌اند.

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که زبان مادری آنان غیر از فارسی، زبان رسمی نظام جمهوری اسلامی حاکم بر ایران است، از روز یکشنبه 30 ژانویه به اشتراک‌گذاری تجربه‌های تلخ‌ خود از تحمیل اجباری زبان فارسی در دوران تحصیل و نیز تحقیرهایی که به خاطر داشتن لهجه با آن مواجه بوده‌اند، را آغاز کردند.

این کاربران با هشتگ# منوفارسی نسبت به تضییع حقوق زبانی مصرح در کنوانسیون‌های بین‌المللی و تبعیضی که در نظام آموزشی ایران بر آنان روا داشته شده، اعتراض کردند.

یکی از کاربران ضمن اشاره به آسیب روانی که بابت نام فامیل ترکی خود تجربه کرده، نوشت: «نام خانوادگی من تورکی هستش، همیشه در مدرسه و بعدها در دانشگاه بعد از خواندن نامم توسط استاد یا همه می‌خندیدند و شروع به تلفظ نام من با حالت‌های مختلف می‌کردند. یا استاد می‌پرسید: تورکی؟ من می‌گفتم: بله. بعد همه می‌خندیدند. هنوزم وقتی نامم خوانده می‌شود مضطرب می‌شوم.»

کاربر دیگری از تجربه‌های بازجویی حراست دانشگاه به‌خاطر کُرد بودن خود نوشت: «ورودی سال 88 دانشگاه مشهد بودم، چون #کورد بودم هر هفته باید می‌رفتم حراست دانشگاه جواب می‌دادم که سنی هستم یا شیعه، حتی اینم ازم می‌پرسیدن که چرا عروسیامون قاطیه؟ چرا زن و مرد باهم میرقصن؟ آخرش هم می‌گفتن راسته کوردا سر غریبه‌ها رو می‌برن؟ کورد بودن همیشه دلیل ترس من بود.»

کاربر دیگری از اولین تجربه‌های تبعیض به عنوان یک دختر عرب در کلاس اول دبستان نوشت: «کلاس اول بودم. مدرسه گلستان، معلممون سر کلاس کلی از «نازنین کریمی» تعریف کرد. من هم دوست داشتم با این دختر خوب دوست بشم. رفتم بهش گفتم زنگ تفریح با من بازی می‌کنی؟ گفت: مامانم گفته با عربا دوست نشم. فقط 6 سالم بود. نمی‌دونستم عرب و فارس چیه، ولی نازنین انگار می‌دونست.»

نظام تک‌زبانه در ایران و اجبار برای آموزش به زبان فارسی در کشوری که مردمان آن از اتنیک‌های مختلف و دارای چندین زبان مادری هستند، نه تنها باعث نهادینه شدن تبعیض در میان ایرانیان در طول یک قرن اخیر شده است، بلکه به نیروی انسانی کشور و شکوفایی استعدادهای نسل جوان، آسیب زیادی زده است.

جامعه مدنی در ایران تلاش‌های متعددی برای رفع تبعیض زبانی و اصلاح ساختار آموزشی در ایران به عمل آورده است. با این وجود عمدتا با مقاومت حکومت و گاه سرکوب فعالان در این زمینه روبرو بوده است.

در یکی از آخرین بازداشت‌ها در 13 فوریه، زهرا محمدی، معلم زبان کُردی و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین، توسط دادگاه تجدید نظر استان کُردستان به 5 سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه بدوی سنندج اتهام زهرا محمدی را «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» عنوان کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید