روزنامه شرق: جلیلی در نامه‌ای به خامنه‌ای خواستار خروج ایران از «برجام» شد

جلیلی خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا پس از خروج کامل از برجام و افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 90 درصد ‌شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای 200 صفحه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خواستار خروج ایران از «برجام» و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به 90 درصد شده است.

روزنامه «شرق»، سه‌شنبه 12 بهمن، به نقل از منبع خود نوشته است: «جلیلی در این نامه از نقد صرف برجام فراتر رفته و خواستار این شده است که ایران از برجام خارج شود و غنی‌سازی را تشدید کند.»

این روزنامه چاپ تهران عنوان کرده است که جلیلی همزمان با اقدامات مذکور پیشنهادی، خواستار «مذاکره مستقیم» با آمریکا شده اما نه از طریق مذاکرات «احیای برجام» که هم‌اکنون توسط دولت اصولگرای کنونی و با هدایت حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه و علی باقری‌کنی، به عنوان مذاکره‌کننده ارشد در حال جریان است.

خروج از برجام، مذاکره مستقیم

جلیلی در نامه خود به خامنه‌ای گفته است که پس از خروج کامل از برجام، غربی‌ها پرونده اتمی ایران را با فعال‌کردن سازوکار «ماشه» به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهند برد.

او در این مرحله پیش‌بینی کرده که چین و روسیه تلاش غربی‌ها را در شورای امنیت با «وتو» خنثی خواهند کرد.

روزنامه شرق آورده است، مرحله بعدی پیشنهاد جلیلی افزایش غنی‌سازی و ارتقای آن به سطوح بالاتر تا 90 درصد است. به گفته جلیلی پس از آن ایران باید وارد مذاکره مستقیم با ایالات متحده شود و امتیازات لازم و رفع تحریم‌ها را آنجا از آمریکا بگیرد.

پیش از این وزیر خارجه ایران گفته بود که در صورت نیاز و در راستای احیای برجام، مذاکره مستقیم با آمریکا ممکن است.

شمخانی، دبیر کنونی شورای عالی امنیت ملی ایران هم درباره مذاکره مستقیم با آمریکا در صفحه توییتر خود گفته بود که «روش ارتباطی با آمریکا تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد.»

در پی این اظهارات برخی رسانه‌های وابسته به جریان‌های بانفوذ و نهادهای امنیتی نظامی مانند «کیهان» به‌شدت به وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی انتقاد کردند.

شرق یادآوری کرده که جلیلی پیش‌تر و قبل از ارسال این نامه به خامنه‌ای، تماس‌هایی با امیرعبداللهیان و باقری‌کنی داشته و در تلاش برای اقناع آنها ناکام مانده است.

این روزنامه درباره زمان ارسال این نامه گفته که به‌دلیل فشار کشورهای غربی برای تسریع در روند مذاکرات اتمی وین و طرح «ضرب الاجل» توسط آمریکا، جلیلی بازه زمانی کنونی برای نگارش و ارسال نامه به رهبر جمهوری اسلامی را مناسب دانسته است.

جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به‌سود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کنونی ایران کنار کشید و گفته شد که سهم او از دولت، حضور علی باقری‌کنی به عنوان معاون سیاسی وزارت خارجه است.

هشت دور مذاکره

دور هشتم مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام چندی پیش به پایان رسید و تیم‌های مذاکره‌کننده از جمله تیم ایران برای رایزنی و اتخاذ تصمیم‌های سیاسی به پایتخت‌های خود مراجعه کردند.

پیشتر هفت دور از این مذاکرات انجام شده بود اما ایران همزمان با انجام گفت‌وگوها، به گسترش برنامه اتمی خود ادامه داد و مانع دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به برخی تاسیسات اتمی خود شد.

دیپلمات‌های غربی با انتقاد از «وقت کشی» تهران در مذاکرات وین، اشاره کرده بودند که نیمه‌های فوریه سال 2022 می‌تواند آخرین مهلت احیای توافق هسته‌ای سال 2015 باشد.

چگونگی لغو تحریم‌ها و ارائه ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از برجام، از مواردی است که مانع توافق مذاکره‌کنندگان در وین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم