فرهنگیان در ده‌ها شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند

معلمانی که در تجمع امروز شرکت کردند، علاوه بر خواسته‌های صنفی و حقوقی، دستگیری و حبس معلمان و فعالان را هم محکوم کرده‌ و آزادی همکاران در بند خود را خواستار شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال فراخوان «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان» ایران، معلمان این کشور در حرکتی اعتراضی و پس از دو روز تحصن، امروز در ده‌ها شهر ایران تجمع برگزار کرده و شعارهای اعتراضی سر دادند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، شنبه 9 بهمن در بیانیه‌‌ای اعلام کرده بود، تحصن سراسری به‌مدت دو روز ادامه داشته و سپس در روز دوشنبه 31 ژانویه، تجمعی سراسری در مکان‌های از قبل اعلام‌شده، تشکیل خواهد شد.

این تحصن در دو روز گذشته با استقبال بسیار گسترده معلمان در ده‌ها شهر ایران مواجه شد.

اعتراض معلمان عمدتاً به اجرا نشدن لوایح رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نیز عدم پرداخت پاداش پایان خدمت در سال 1400 است.

معلمانی که در تجمع امروز شرکت کردند، علاوه بر خواسته‌های صنفی و حقوقی، دستگیری و حبس معلمان و فعالان را هم محکوم کرده‌ و آزادی همکاران در بند خود را خواستار شدند.

تجمع‌کنندگان در تهران در مقابل ساختمان مجلس این کشور و در سایر شهرها نیز در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش تجمع کردند.

معترضان در این تجمعات، شعارهایی مانند «مجلس انقلابی، وعده‌های قلابی»، «معلم زندانی آزاد باید گردد» سردادند.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان روز گذشته خبر داده بود که نیروهای امنیتی با یورش به خانه «شعبان محمدی»، عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان، بازداشت‌ شده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» نیز از بازداشت جبار دوستی، از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان در شهرستان مریوان خبر داد.

به گفته محمد حبیبی، نیروهای امنیتی امروز، احمد حیدری، احمدی و داوری که هر سه از معلمان شهرستان تهران هستند را بازداشت کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان نیز خبر داد که محمدعلی زحمت‌کش و قهرمان کیانی نیز امروز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اما پس از لحظاتی آزاد شدند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، در شماری از شهرها از جمله شیراز، نیروهای امنیتی و نظامی در محل برگزاری این تجمعات، حضوری گسترده داشتند.

معلمان و فرهنگیان معترض در پایان تجمع خود قطعنامه‌ای صادر کرده و در آن تصریح کرده‌اند: «ما جمع شده ایم تا اعلام نماییم کارد به استخوان رسیده و زندگی و معیشت فرهنگیان بازنشسته و شاغل مانند اکثریت جامعه و زحمتکشان دچار بحران شده ‌است.»

معترضان در این قطعنامه نسبت به بازداشت، احضار و پرونده‌سازی علیه ده‌ها فعال صنفی در شهرستان‌های مختلف این کشور انتقاد کرده و خواستار آزادی تمام معلمان زندانی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید