خطیب‌زاده: در مذاکرات وین در برخی از موضوعات با کندی روبه‌رو هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌‍ای موسوم به «برجام» در وین عنوان کرد، این رایزنی‌ها در سه هفته گذشته شاهد پیشرفت‌هایی بوده اما با این وجود، در برخی از موضوعات هنوز «با کندی روبه‌رو هستیم.»

خطیب‌زاده، دوشنبه 31 ژانویه، در نشست مطبوعاتی این وزارتخانه گفت، در بحث رفع تحریم‌ها علیه ایران، هنوز موضوعات «قابل توجهی» باقی‌مانده است.

Advertisement

دیپلمات‌های غربی پیشتر خبر داده بودند که درخواست‌های ایران مبنی بر راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها و ارائه ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از برجام، از عوامل کندی این مذاکرات است.

خطیب‌زاده در این زمینه تصریح کرد: «در حوزه راستی‌آزمایی و تضمین‌ها باید پیشرفت‌ها قابل قبول باشد.»

«تصمیم‌های سیاسی»

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی این مذاکرات، پیشتر از توقف دور هشتم این گفتگوها خبر داده و تصریح کرده بود، هیئت‌های مذاکره‌کننده برای کسب تکلیف به پایتخت‌های خود بازگشته و «اکنون به تصمیم‌گیری سیاسی» نیاز است.

طبق اظهارات مذاکره‌کنندگان در وین، روند مذاکرات تا کنون به دو بخش مذاکرات فنی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی تقسیم شده است و در بخش نخست، همه طرف‌ها از پیشرفت مذاکرات فنی خبر می‌دهند.

سعید خطیب‌زاده نیز توپ را در زمین غرب انداخت و گفت، در حوزه تحریم‌ها مواردی وجود دارد که مذاکره‌کنندگان منتظر «تصمیم‌های سیاسی» واشینگتن هستند.

«چیزی بیشتر از برجام»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهارات خود عنوان کرد، آمریکا در این مذاکرات نباید «چیزی بیشتر از برجام» مطالبه کند. به گفته خطیب‌زاده، ایران نیز «چیزی کمتر از برجام» را قابل قبول نمی‌داند.

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه‌ای با «رویترز»، آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را پیش‌شرط دستیابی به هرگونه توافقی هسته‌ای در وین دانسته بود.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از این نشست مطبوعاتی، اظهارات مقامات بریتانیایی درباره مذاکرات وین را «بسیار شاذ» خواند و گفت، بریتانیا می‌باید مقامات خود را از «گیجی» نسبت به مذاکرات وین خارج کند.

پیشتر لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا ضمن اشاره به کُندی روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفته بود که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

مرحله نهایی مذاکرات

شماری از مقامات آمریکایی دو روز گذشته به «پولیتیکو» خبر داده بودند که مذاکرات احیای برجام، وارد «مرحله پایانی» خود شده است.

منابعی آگاه به پولیتیکو گفتند، روزها و شاید چند هفته آینده برای تعیین سرنوشت این مذاکرات بسیار مهم خواهد بود.

یک مقام آگاه آمریکایی نیز در این زمینه افزود که کشورهای غربی با توجه به کمبود زمان، نیازی «فوری» به نتیجه‌گیری از این مذاکرات دارند.

نیمه‌های فوریه

دیپلمات‌های غربی پیشتر اشاره کرده بودند که نیمه‌های فوریه سال 2022 می‌تواند آخرین مهلت احیای توافق هسته‌ای سال 2015 باشد.

وزارت خارجه آمریکا نیز چند روز گذشته تأکید کرد که مذاکرات وین به مراحل پایانی خود رسیده است.

چگونگی لغو تحریم‌ها و ارائه ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از برجام، از مواردی است که مانع توافق مذاکره‌کنندگان در وین شده است

این مذاکرات که هشتمین دور خود را به پایان رساند، در آوریل سال گذشته و پس از انتخاب رئیس‌جمهوری جدید ایران دوباره آغاز شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید