واکنش تهدید‌آمیز روزنامه «ایران» به سخنان جنجالی احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد: روسیه و آمریکا روی ایران و اوکراین با هم تاخت زده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه دولتی ایران در شماره روز شنبه، 9 بهمن 1400، به ادعای محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران مبنی بر این که «روسیه و آمریکا بر سر ایران و اوکراین معامله کرده‌اند» واکنش نشان داده و اظهارات او را «اقدام علیه امنیت ملی» توصیف کرده است.
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور اسبق ایران در جمع فرهنگیان گفت:«من اطلاع دقیق دارم که روسیه و آمریکا روی ایران و اوکراین با هم تاخت زده‌اند. آمریکا اجازه بدهد روسیه برود اوکراین را بزند و روسیه هم اجازه بدهد که آمریکا سمت ایران بیاید.» این سخنان رئیس‌جمهوری اسبق ایران خشم رسانه‌ متعلق به دولت ابراهیم رئیسی را برانگیخته است.
به گزارش «دولت بهار»، پایگاه خبری حامی احمدی‌ نژاد، او خطاب به قدرت‌های غرب و شرق گفت: «من هشدار می‌دهم که شما با یک ملت بزرگ مواجه هستید. چه کسی به شما اجازه داده است در پشت صحنه، با یکدیگر قرار و مدار بگذارید و روی ایران معامله کنید. مواجهه با یک عده مدیران ساده‌لوح، نباید شما را دچار این توهم کند که همه مردم ایران همینطور هستند!»
سخنان محمود احمدی‌نژاد با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی نیز روبرو شده است، به‌ویژه این‌که تنش‌ها در شرق اروپا و احتمال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین همزمان با جریان کُند هشتمین دور مذاکرات وین به طور فزاینده‌ای تشدید شده است، مذاکراتی که تا پایان آن وقتی باقی نمانده و کشورهای غربی هم به در پیش گرفتن گزینه‌های دیگری در برخورد با ایران در صورت شکست مذاکرات، تهدید کرده‌اند. از این رو این همزمانی و ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر وجود ارتباط میان بحران اوکراین و پرونده هسته‌ای، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.
مصطفی عیوضی، دبیر سرویس سیاسی روزنامه «ایران» در سرمقاله‌ خود با عنوان «آقای احمدی‌نژاد! از کجا اطلاع دقیق می‌گیرید؟» به مواردی اشاره کرد که میان احمدی‌نژاد و سیاست‌ خارجی و منطقه‌ای جناح تندرو در ایران اختلافاتی بنیادی وجود داشته است.
عیوضی ضمن یادآوری موضع‌های بی‌طرفانه احمدی‌نژاد در ابتدای اعتراضات سوریه نوشت که اگر «تیزبینی» قاسم سلیمانی و «درایت» فرماندهی کل قوا نبود و قرار بود کشور «مطابق اظهارات احمدی‌نژاد تصمیم نهایی را بگیرد، معلوم نمی‌شد که در پس سقوط دمشق و قدرت گرفتن داعش، چه سرنوشتی برای مردم ایران رقم می‌خورد؟»
سرمقاله روزنامه ایران با برشمردن اظهار نظرهای پیشین احمدی نژاد، چالشی‌ترین اظهارات او را در رابطه با سند همکاری‌ مشترک ایران و چین دانست که به نوشته این روزنامه محمود احمدی نژاد از فروش ایران به چین سخن گفته بود.
در عرف سیاسی، رئیس‌ جمهورهای پیشین کشورها، معمولا درباره وقایع سیاسی بعد از دوران تصدی خود، اظهار نظر می‌کنند با این وجود روزنامه «ایران» اظهارات رئیس جمهوری اسبق ایران را مبالغه‌گویی خارج از ساختار قدرت دانسته که او «برای زنده نگه‌داشتن یاد خود در رسانه‌ها» به آن متوسل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید