امانوئل مکرون در چهارمین تماس با ابراهیم رئیسی بر تسریع مذاکرات اتمی وین تاکید کرد

دور هشتم مذاکرات هسته‌ای وین متوقف شده و مذاکره‌کنندگان در پایتخت‌های خود به‌دنبال کسب تکلیف هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه خبر داد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور در تماس تلفنی با ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، تسریع مذاکرات وین را یک «نیاز» دانسته و بر تحقق بخشیدن آن اصرار کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، یک‌شنبه 30 ژانویه منتشر کرد، مکرون در این تماس بر لزوم دستیابی به «پیشرفتی محسوس» در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» تاکید کرده است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در این تماس به رئیسی گفته است، تهران باید «رویکردی سازنده» از خود در این مذاکرات نشان‌داده و به‌صورت کامل به تعهدات خود بازگردد.

این بیانیه افزود: «رئیس‌جمهوری در این تماس بر امکان‌پذیری و ضروری‌بودن راه‌حل دیپلماتیک در پرونده توافق هسته‌ای سال 2015 تاکید کرده است.»

بر اساس بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون در گفتگوی خود با رئیسی تصریح کرده است: «هر توافقی مستلزم تعهدات روشن و کافی از سوی همه اطراف است.»

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران

دفتر ریاست‌جمهوری ایران نیز در گزارشی خبر داد که ابراهیم رئیسی در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای وین گفته است که طرف‌های مقابل ایران باید علاوه بر لغو تحریم‌ها، «راستی‌آزمایی و ضمانت معتبر» را نیز در دستور کار خود قرار دهند.

این چهارمین تماس بین این دو رئیس‌جمهوری است.

مکرون در تماس‌های پیشین با رئیسی تاکید کرده بود که ایران باید «بی‌تاخیر همه فعالیت‌های هسته‌ای نقض‌کننده توافق هسته‌ای 2015 را متوقف کند.»

مقامات ایران از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، پیشتر نسبت به موضع مقامات فرانسوی در خصوص مذاکرات وین انتقاد کرده و گفته بودند، پاریس در مذاکرات وین نقش «پلیس بد» را ایفا می‌کند.

هشتمین دور مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران که روند آن به کُندی پیش می‌رفت، اکنون متوقف شده تا دیپلمات‌های مذاکره‌کننده بتوانند ضمن مراجعه به پایتخت‌های کشورهای خود و رایزنی با آنها، «تصمیم سیاسی» گرفته و کسب تکلیف کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید