عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: مباحث فنی بزرگترین مانع مذاکرات وین است

علیزاده ادعا کرده که با چراغ سبز غربی‌ها و از طریق چین بجای اینستکس پول فروش نفت به ایران باز می‌گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی علیزاده، دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در مورد موارد اختلافی در مذاکرات اتمی وین گفت که بر سر موضوعات فنی «توافق کاملی وجود ندارد».

علیزاده، جمعه 28 ژانویه، در گفت‌وگو با پایگاه خبری «شفقنا» گفت، مباحث فنی «بزرگترین مانع» به نتیجه رسیدن مذاکرات است و «فعلا خبرهای خوبی از حل این موانع به گوش نمی‌رسد.»

او درباره فروش نفت و بازگشت پول آن هم ادعا کرد که «با چراغ سبز غربی‌ها، این اتفاق از طریق کانال چین به جای کانال اینستکس اروپا، بدون این‌که رسانه‌ای شود، در حال انجام است.»

مقامات ایرانی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران بارها از افزایش فروش نفت و بازگشت پول آن به داخل کشور سخن گفتند اما شرایط سخت اقتصادی ایران و کسری فراوان در بودجه عمومی خلاف ادعای مسئولان جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

توافق موقت

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در خصوص پیشنهاد «توافق موقت» در مذاکرات تصریح کرد: «این مساله یکی از پیشنهادهایی بود که از سوی آمریکا و اروپایی‌ها مطرح شد مبنی بر این‌که فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای مدتی فریز شود و بخشی از تحریم‌ها هم همینطور، باقی بماند تا در آینده به توافق جامع برسند.»

علیزاده همچنین اشاره کرد که «ایران در رابطه با تایید و یا نفی این توافق (توافق موقت) هنوز نظر رسمی ارائه نداده است.»

روسیه در هفته‌های گذشته با ایران درباره یک «توافق موقت» با هدف به سرانجام رساندن گفت‌وگوهای احیای برجام مذاکره کرده بود.

طبق توافق موقت پیشنهادی روس‌ها، به ازای کاهش برخی تحریم‌ها، ایران باید با اعمال مجدد محدودیت‌های هسته‌ای موافقت کند.

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران جمعه با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره مذاکرات اتمی وین تلفنی گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو بر ضرورت انجام اقدامات عملی، ملموس و قابل راستی‌آزمایی طرف غربی و آمریکا در هر گونه توافق تاکید کرد.

همزمان علی باقری، رییس هیئت مذاکره‌کننده اتمی ایران و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها، در هتل کوبورگ وین دیدار کردند.

مذاکره مستقیم

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین پنج‌شنبه درباره مذاکرات مستقیم میان تهران و واشینگتن گفت که آمریکا و ایران «به‌ زودی» می‌توانند برای گفت‌وگو درباره برجام پشت میز مذاکره بنشینند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفت، اگر آمریکا آماده رفع تحریم‌ها علیه ایران باشد، این دو کشور می‌توانند به‌صورت مستقیم مذاکره کنند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم پیشتر گفته بود که «اگر در روند مذاکرات، به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب و با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را نادیده نخواهیم گرفت.»

به‌رغم خوش‌بینی نماینده روسیه، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا چهارشنبه با اشاره به «کُندی روند مذاکرات وین» و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفت که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم درباره طولانی شدن زمان مذاکرات اتمی وین گفته بود، «می‌توانم بگویم که در هفته‌های اخیر مذاکرات وین با هدف احیای برجام، شاهد پیشرفت اندکی بوده‌ایم.»

هشت دور مذاکره

با ورود جو بایدن به کاخ سفید مذاکراتی برای احیای مجدد برجام میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین آغاز شد که تاکنون 8 دور از این مذاکرات انجام گرفته است.

ایران خواستار توافقی دائم و لغو یکجا و همزمان همه تحریم‌ها شده و بر عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر توافق احتمالی در آینده اصرار دارد.

در مقابل واشینگتن خواستار اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر برنامه اتمی ایران شده و گفته که «برخی» تحریم‌ها را برداشته و هیچ تضمینی هم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق جدید نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید