توقف مذاکرات وین برای «گرفتن تصمیم سیاسی و کسب تکلیف» در پایتخت‌ها

برخلاف اظهار خوش‌بینی‌های روسیه و ایران، طرف‌های اروپایی و آمریکایی‌ همواره نسبت به کُندی روند مذاکرات وین ابراز گله‌مندی کرده و هشدار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هشتمین دور مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران که روند آن به کُندی پیش می‌رفت اکنون متوقف شده تا دیپلمات‌های مذاکره‌کننده بتوانند ضمن مراجعه به پایتخت‌های کشورهای خود و رایزنی با آنها تصمیم سیاسی گرفته و کسب تکلیف کنند.

انریکه مورا، هماهنگ کننده اروپایی در مذاکرات وین جمعه 28 ژانویه در توییتی ضمن اعلام این خبر نوشت: «دوره هشتم مذاکرات وین که از 27 دسامبر آغاز شده و تا این جا طولانی‌ترین دور می‌باشد، برای مشورت و گرفتن دستورالعمل‌ در پایتخت‌ها، متوقف می‌شود. او افزود که ادامه مذاکرات در هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.»

Advertisement

هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات و رئیس کمیسیون مشترک برجام در وین ضمن سفر به‌ خیر‌ گفتن به هیئت‌های دیپلماتیک مذاکره‌کننده، نوشت: اکنون به «تصمیم‌گیری سیاسی» نیاز است.

طبق اظهارات مذاکره‌کنندگان در وین روند مذاکرات تا کنون به دو بخش مذاکرات فنی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی تقسیم شده است و در بخش نخست همه طرف‌ها از پیشرفت مذاکرات فنی خبر می‌دهند.

با این وجود اما طرف‌های اروپایی به همراهی آمریکایی‌ها همواره نسبت به کُندی پیشرفت‌ها گله‌مند بوده و هشدار می‌دهند.

این در حالی است که ایران و روسیه از احراز پیشرفت‌هایی خبر داده و در این زمینه ابراز خوشبینی می‌کنند.
از سویی وزرای خارجه کشورهای اروپایی و انریکه مورا تاکید می‌کنند که اکنون نوبت به تصمیم‌گیری سیاسی رسیده است.

در تازه‌ترین اظهارنظر در این‌باره لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا سه‌شنبه 25 ژانویه ضمن ابراز این که مذاکرات وین به «بن‌بست خطرناکی» نزدیک می‌شود، هشدار داد که «ایران باید تصمیم بگیرد که آیا خواهان رسیدن به توافق است یا آماده است که مسئولیت شکست مذاکرات را بپذیرد.»

حسین امیرعبداللهیان, وزیر خارجه ایران نیز دوشنبه 24 ژانویه طی سخنانی جنجالی از احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا خبر داده و افزود: «مذاکرات ما در وین دارد به نقطه‌ای نزدیک می‌شود که مذاکرات فنی ما در آینده نه چندان دور به حد اشباع می‌رسد و باید تصمیم سیاسی بگیریم».

امیرعبداللهیان همچنین گفت:«اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگوها را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را نادیده نخواهیم گرفت.»

این اظهارات امیرعبداللهیان هر چند با استقبال طرف آمریکایی و تایید روسیه همراه بود در داخل ایران اما اعتراض‌هایی را از سوی برخی اصول‌گرایان تندرو و روزنامه «کیهان» به دنبال داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید