آیزنکوت: پس از حمله موشکی به جولان تصمیم به کشتن قاسم سلیمانی گرفتیم

آیزنکوت به «معاریو»: ارتش اسرائیل علاوه بر کشتن صدها داعشی طی عملیات‌های سری، در واکنش به پرتاب موشک‌های ایران به سوی بلندی‌های جولان، تصمیم به کشتن قاسم سلیمانی گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه اسرائیلی «معاریو»، گزیده‌ای از مصاحبه مفصل خود با گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل را منتشر کرد.

در این مصاحبه که مشروح آن جمعه، 28 ژانویه، به‌طور کامل در ضمیمه معاریو منتشر خواهد شد، آیزنکوت درباره تهدید‌آفرینی ایران و توافق هسته‌ای، حملات اسرائیل در سوریه و تونل‌های حزب‌الله صحبت کرده و عملیات ارتش اسرائیل که تا یک قدمی قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران پیش رفته و همچنین جزئیاتی از نبرد سری ارتش اسرائیل که طی آن صدها داعشی‌ کشته شده‌اند را بازگو کرد.

در این مصاحبه که ترجمه خلاصه‌ای از آن به دست «العربیه» رسیده و در وبگاه کانال اسرائیلی «آی 24 نیوز» نشر شد، آیزنکوت برخی از خاطرات خود را بازگو کرد، زمانی که سطوح سیاسی تل‌آویو از اقدامات ارتش اسرائیل در این عرصه آگاه شدند تا حدی که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین، با شنیدن این مطالب از زبان ریاست ستاد پیشین ارتش در مورد اقدامات ارتش اسرائیل در جبهه ایران، شگفت‌زده شده و به شدت آن را تشویق کرد.

آیزنکوت تصریح کرد که به گفته ایهود باراک و نتانیاهو، نخست‌وزیران پیشین اسرائیل، موضوع حمله به ایران، علاوه بر تامین نیروی لازم، مستلزم پوشش مشروعیت جهانی است. او خاطرنشان کرد: «چنین عملیاتی را نمی‌توان به صورت انفرادی و بدون هشدار قبلی انجام داد و این موضوع، در بردارنده مفاهیم عمیقی است و گفتمان موجود در این‌باره از جدیت لازم برخوردار نیست.»

رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص خروج آمریکایی‌ها از برجام گفت: «این یک اشتباه راهبردی است که باعث شد ایران خود را از قید برخی محدودیت‌ها آزاد سازد. با توجه به این که تحریم‌ها جنبه جزئی داشت، این امر به روس‌ها و چینی‌ها امکان ادامه همکاری با ایران را داد.»

آیزنکوت همچنین به نقش آمریکا و ثقل آن در جلوگیری از پیشرفت ایران در تلاش برای ساخت بمب اتمی اشاره کرده و افزود که ایران در حال حاضر، هیچ اعتباری برای آمریکا قائل نیست زیرا اطمینان دارد که آمریکا هرگز متوسل به گزینه نظامی علیه جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران نخواهد شد و لذا حداکثر سوءاستفاده به نفع خود را از این موقعیت می‌برد.

آیزنکوت در مورد قاسم سلیمانی گفت: «اسرائیل حدود یک سال و نیم پیش، بعد از پرتاب موشک‌های ایران به سمت بلندی‌های جولان، تصمیم گرفت او را از میان بردارد. اما سلیمانی در جریان عملیات نظامی «خانه کاغذی»، جان سالم به در برد. ما در پاسخ به این موشک‌ها، تصمیم به هدف قرار دادن همه کسانی که علیه ما اقدام می‌کنند را بدون در نظر گرفتن رتبه نظامی آنها، گرفتیم. در این راستا ما سلیمانی را زیر نظر داشتیم اما او در آن روز وارد حیطه رادارهای ما نشد و به همین دلیل از کشته شدن به دست ما نجات یافت ولی در ژانویه 2020، توسط آمریکایی‌ها شکار شد.»

به گفته ایزنکوت، ارتش اسرائیل همچنین صدها تن از جنگجویان «داعش» را در عملیات‌های مخفی خود به قتل رسانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید