هک چندین شبکه تلویزیونی و رادیویی صدا و سیمای جمهوری اسلامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «صدا و سیما»ی ایران، پنج‌شنبه 7 بهمن اعلام کرد که برخی از شبکه‌ها و تلویزیون‌های این کشور مورد «حمله خرابکارانه» قرار گرفته است.

خبرگزاری «فارس» هم خبر داد، تصاویر مسعود و مریم رجوی، رهبران «سازمان مجاهدین خلق» امروز به‌مدت ده‌ثانیه در «شبکه یک» ایران پخش شده است.

Advertisement

علی دادی، معاون فنی صدا و سیما در این زمینه گفته است، احتمالا سرورهای صدا و سیما مورد حمله هکری و «فوق العاده پیچیده‌ای» قرار گرفته است.

بر اساس گزارش صدا و سیمای ایران و به نقل از مسئولان فنی این سازمان، رسانه‌های دیگری از جمله «شبکه قرآن، رادیو پیام و جوان» نیز «مورد حمله هکری» قرار گرفته است.

بر اساس ویدیویی که «سیمای آزادی»، تلویزیون رسمی مجاهدین خلق در این زمینه منتشر کرده، این حمله ساعت 3 به وقت تهران رخ داده است.

شبکه قرآن، رادیو پیام، رادیو جوان، رادیو تهران، رادیو اقتصاد، رادیو آوا و رادیو تلاوت نیز هدف این حمله سایبری قرار گرفته‌اند.

مهاجمان در این حمله سایبری، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» را پخش کردند.

حمله هکری یا خرابکاری؟

خبرگزاری «مهر» در گزارشی خبر داد که «با توجه به بسته‌بودن سیستم‌های رایانه‌ای پخش» احتمال حمله هکری بسیار پایین است.

این خبرگزاری به نقل از «یک کارشناس مطلع» از احتمال «عامل انسانی» در این حمله نام برده و نوشته است: «احتمال می‌رود کدهای مخرب از طریق عامل انسانی به این سیستم‌ها وارد شده باشند.»

به گفته معاون فنی صدا و سیما، عاملان این حمله می‌توانند به‌وسیله «امکاناتی که از قبل روی سیستم‌ها درنظر گرفته‌اند» این حمله را ترتیب داده باشند.

علی دادی در مصاحبه خود با «شبکه خبر» گفت، احتمال می‌رود کشورهای صاحب تکنولوژی با استفاده از زیرساخت‌های خود در این تجهیزات، اقدام به این حمله کرده باشند.

خبرگزاری «تسنیم» نیز در گزارشی با تحلیل این حمله نوشت، باید احتمال «نفوذ عنصر انسانی» را نیز درنظر گرفت و خواستار تحقیقات لازم در این زمینه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید