ابهامات و گمانه‌زنی‌ها درباره لغو تحریم‌های نفتی ایران توسط آمریکا

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت ایران در پاسخ به پرسش روزنامه شرق درباره «میزان فروش نفت» گفت که این اطلاعات قابل انتشار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین اعلام کرد، اگر توافق احیای برجام طی ماه آینده صورت گیرد، احتمالا تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ماه آوریل (اواسط فروردین 1401) برداشته خواهد شد.

اولیانوف، چهارشنبه شب، در مصاحبه با شبکه خبری «روسیه 24» با اشاره به این که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات «چند ماه برای از سرگیری اجرای توافق هسته‌ای زمان نیاز است»، احتمال رفع تحریم‌های نفتی توسط آمریکا را زودتر از موارد دیگر پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی رفع تحریم‌های نفتی در شرایطی صورت می‌گیرد که اخبار واردات نفتی چین از ایران نشان می‌دهد این تحریم‌ها عملا به‌طور غیررسمی برداشته شده است.

خبرگزاری «رویترز»، هفته گذشته در گزارشی به نقل از اداره گمرک چین اعلام کرد که این کشور در ماه گذشته (دسامبر 2021) یک میلیون و نهصد هزار بشکه نفت از ایران به‌ صورت رسمی خریداری کرده است. میزان واردات نفت چین از ایران در سال 2021 نسبت به سال قبل آن نزدیک به دو برابر شده است.

رویترز نوشت: «تاکنون واردات نفت چین از ایران در سکوت صورت می‌گرفت و اطلاعات آن در بازار رسمی ثبت نمی‌شد تا مشمول تحریم‌های آمریکا قرار نگیرد. اما اکنون چین به صورت آشکار از ایران نفت وارد می‌کند تا آمریکا را محک بزند».

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران چندی پیش از افزایش 40 درصدی صادرات نفت خبر داده و تصریح کرده بود که پول حاصل از آن در حال بازگشت به کشور است.

با این حال علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت ایران در پاسخ به پرسش روزنامه شرق درباره «میزان فروش نفت» گفت که این اطلاعات «قابل انتشار نیست».

سخنگوی دولت ایران درباره آمار دقیق فروش نفت، مقاصد صادرات و نحوه وصول پول آن گفت: «آمار و ارقام آن باید از دولت که متولی آن است پرسیده شود. اما در شرایط جنگ اقتصادی جزئیات فروش قابل انتشار نیست».

ایران از سال 2018 پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا تحت تحریم‌های سخت با عنوان «کارزار فشار حداکثری» قرار دارد.

با ورود جو بایدن به کاخ سفید مذاکراتی برای احیای مجدد برجام میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین آغاز شد که تاکنون 8 دور از این مذاکرات انجام گرفته است.

ایران خواستار توافقی دائم و لغو یکجا و همزمان همه تحریم‌ها شده و بر عدم خروج مجدد ایالات متحده از هر توافق احتمالی در آینده اصرار دارد.

در مقابل واشینگتن خواستار اعمال محدودیت‌های هسته‌ای بر برنامه اتمی ایران شده و گفته که «برخی» تحریم‌ها را برداشته و هیچ تضمینی هم مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق جدید نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید