وزیر خارجه بریتانیا: مذاکرات وین کُند است و به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود

تراس: در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای وین همه گزینه‌ها روی میز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا ضمن اشاره به کُندی روند مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفت که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزیر خارجه بریتانیا که سه‌شنبه 25 ژانویه در پارلمان این کشور سخن می‌گفت، هشدار داد که «ایران باید تصمیم بگیرد که آیا خواهان رسیدن به توافق است یا آماده است که مسئولیت شکست مذاکرات را بپذیرد.»

تراس گفت که مذاکرات وین با ایران به سوی مسیر بن‌بست و خطرناکی پیش می‌رود و در این میان ایران باید میان دست‌یابی به توافق یا فروپاشی توافق هسته‌ای یکی را انتخاب کند.

او در ادامه هشدار داد که «اگر مذاکرات با ایران فرو‌بپاشد همه گزینه‌ها روی میز مطرح خواهد بود.»

از سویی منابع دیپلماتیک به «العربیه» گفته‌اند که مذاکرات وین خیلی کُند در جریان است اما هنوز به بن‌بست نرسیده است. به گفته این منابع «هنوز معلوم نیست که بتوان به مذاکرات وین طی دو هفته پایان داد.»

این منابع دیپلماتیک در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشتند که «تاریخ مشخصی برای پایان دادن به مذاکرات وین با ایران وجود ندارد. موضوع تضمین‌ها در مذاکرات وین پیچیده است و بحث درباره آن تا آخر ادامه خواهد یافت.»

همچنین به گفته این منابع دیپلماتیک «مذاکرات وین بر بازگشت به توافق هسته‌ای به شکل سابق و بدون انجام تعدیل در آن متمرکز شده است.»

وزیر خارجه بریتانیا در حالی مواضع سخت‌تری نسبت به ایران نشان می‌دهد و بر ضرورت فوریت به سرانجام رساندن مذاکرات تاکید می‌کند که تیم مذاکره‌ کننده همتایان آمریکایی او شاهد کنار رفتن برخی اعضا و تغییرات جنجال‌برانگیزی بوده است.

از جمله این تغییرات، خبر استعفای ریچارد نفیو، معاون رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران و دو دیپلمات دیگر از تیم مذاکره کننده ایالات متحده است که گمانه‌زنی‌های زیادی را برانگیخته است. ریچارد نفیو کسی است که از او به عنوان معمار تحریم‌های اقتصادی ایران در سال‌های گذشته یاد می‌شود.

در همین رابطه روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در مقاله مفصلی نوشته که ریچارد نفیو خواهان مواضع سختگیرانه‌تری نسبت به ایران بود. این روزنامه به نقل از منابع خود از اختلاف‌ها در تیم مذاکره کننده آمریکا در وین خبر داد که از تابستان گذشته آشکار گشته و با تغییر تیم مذاکره‌ کنندگان ایران، این اختلاف نظرها به سطوح بالای تصمیم‌گیری در دولت بایدن کشیده شده است.

شایان ذکر است که وزرای خارجه چهار کشور آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا پنج‌شنبه گذشته در نشست برلین همگی نسبت به فرصت محدود برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داده و بر لزوم احراز پیشرفت فوری در مذاکرات وین تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید