عضو کمیسیون امنیت ملی: بازرسی کارشناسان آژانس از مراکز هسته‌ای ایران قابل پذیرش نیست

عمویی اشاره کرده که دستورالعمل هیات مذاکره‌کننده ایران در وین پیگیری توافق کامل برای رفع تحریم‌ها است و توافق موقت در چارچوب نظرات جمهوری اسلامی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابوالفضل عمویی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که طبق قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس، ورود کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی از مراکز هسته‌ای ایران قابل پذیرش نیست.

عمویی، چهارشنبه، 26 ژانویه، با اشاره به این که همکاری ایران با آژانس تنها در چارچوب موضوعات پادمانی است، تصریح کرد: «همکاری پادمانی فقط محدود به مواد هسته‌ای و سایت‌های اعلام شده است. به جز این موضوع بازرسی برای مواردی که در موضوعات پروتکلی نیست برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نخواهد بود.»

مجلس ایران در 18 آذر 1399 قانون نُه ماده‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان انرژی اتمی موظف به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد شده است. این قانون دولت را موظف کرده که در صورت عادی نشدن روابط کامل بانکی، رفع کامل موانع صادرات، فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی و برگشت کامل ارز منابع حاصل از فروش، اجرای داوطلبانه «پروتکل الحاقی» را متوقف کند.

پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اجازه را می‌‌دهد که بتوانند بازرسی‌ سرزده و نامحدودی از مراکز هسته‌ای ایران داشته باشند.

ایران در 18 شهریور 1399 اعلام کرد که دیگر نظارت‌های فراپادمانی در کشور اجرا نخواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره تعیین ضرب‌الاجل از سوی طرف‌های غربی در مذاکرات اتمی وین و اظهارات آنها مبنی بر پایان فرصت گفت: «برای هیئت ایرانی ضرب الاجلی وجود ندارد و در عین حال خطوط قرمز اساسی برای آن در نظر گرفته شده است. برای جمهوری اسلامی ایران مهم رفع تحریم‌ها است.»

کندی مذاکرات و هشدار غرب

وزرای خارجه چهار کشور آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا پنج‌شنبه گذشته در نشست برلین همگی نسبت به فرصت محدود برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داده و بر لزوم احراز پیشرفت فوری در مذاکرات وین تاکید کردند.

پیش از این هم آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره طولانی شدن زمان مذاکرات اتمی وین گفته بود، «می‌توانم بگویم که در هفته‌های اخیر مذاکرات وین با هدف احیای برجام، شاهد پیشرفت اندکی بوده‌ایم و بازگشت به تعهدات متبادل، هنوز امکان‌پذیر است.»

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز به نوبه خود بر لزوم احراز «پیشرفت فوری» در مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، تاکید کرد و به خبرنگاران گفت: «روزنه برای یافتن راه‌حل در حال بسته شدن است.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز با جزیی، ناچیز و کُند توصیف کردن روند مذاکرات وین، تاکید کرده بود، چنین کندی، دستیابی به احیای برجام را ناممکن می‌سازد.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا هم با اشاره به «کُندی روند مذاکرات وین» و عدم احراز پیشرفت ملموسی در این زمینه، گفت که مذاکرات با ایران به بن‌بست خطرناکی نزدیک می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید